YouTube, 11 milyondan fazla video sildi

Günümüzde televizyon kanallarına zorlu dönemler yaşatan ve internetin vazgeçilmezi haline gelen YouTube’a her gün yüz binlerce video yükleniyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu videolar arasında politikaları ihlal eden veya insanlar için uygunsuz olan içeriklerde oluyor. YouTube’da yer alan bir videoyu şikayet ettiğinizde video hızlı bir şekilde inceleniyor.

Videoların neredeyse tamamı insan incelemesi olmadan kaldırıldı

Ancak corona virüs salgını nedeniyle insanların evden çalışmaya devam etmesi, YouTube’da da bazı işlerin yavaşlamasına neden oldu. Bu kapsamda uygunsuz videoları tespit ederek kaldıran algoritmaya daha fazla iş düştü.

YouTube tarafından yapılan açıklamaya göre: Nisan ve Haziran ayları arasında 11,4 milyon video kaldırıldı. Bu videoların büyük çoğunluğu – 10,85 milyon civarında – herhangi bir insan müdahalesi olmadan otomatik olarak kaldırıldı.

Kaldırılan videolardan 3,8 milyonu çocukların güvenliğini tehlikeye attığı için kaldırılırken, 3,2 milyonu spam veya dolandırıcılık, 1,7 milyonu çıplaklık veya cinsel içerik, 1,2 milyonu şiddet ve 900,000’i şiddeti teşvik nedeniyle silindi.

Videoların bir yazılım tarafından denetlenmesi, Ocak – Mart dönemi ile kıyaslandığında iki kat daha fazla videonun silinmesine neden oldu. Kaldırılan videolardan sadece yüzde 3’üne itiraz edilmiş olması YouTube’un geliştirdiği algoritmanın uygunsuz videoları tespit ve kullanıcılardan gelen geri bildirimleri değerlendirme konusunda oldukça başarılı olduğunu gösteriyor.

https://shiftdelete.net/youtube-11-milyondan-fazla-videoyu-sildi