Close

Ukrayna, e-kimlik uygulamasına geçen ilk ülke oldu

Ukrayna, 23 Ağustos’tan itibaren “Diia” adlı uygulama ile “e-kimlik” sistemine geçiyor. Bu sayede vatandaşlarının kimlik taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Ukrayna, e-kimlik uygulamasıyla dünya üzerinde bir ilke imza atıyor. Diia adlı bu uygulamaya kişilerin tüm kimlik bilgileri sisteme eklenecek. Vatandaşlar akıllı telefonlarına yükledikleri bu uygulama ile kimlik bilgilerini telefonunda taşıma imkanı bulacak.

Ukrayna, E-kimlik uygulamasını dünyada ilk olarak hayata geçirerek akıllı telefonlara indirilen bir uygulama üzerinden sayısal kodlarla ifade edilecek “e-Kimlik” uygulamasını yasallaştırdı. Ülke çapında 23 Ağustos itibariyle geçerli olacak dijital kimlik uygulaması, vatandaşların “Diia” uygulamasını akıllı telefonlarına indirmesi ile kullanılabilecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bu konuda “Ukrayna, dünyada bu uygulamayı yasallaştıran ilk ülke oldu. Emeği geçenlere teşekkürler” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov ise yaptığı açıklamada “Kağıt evraklardan hiçbir farkı olmayan ve yasallık kazanan uygulama, 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma açık hale gelecek. Bu hizmetten yararlanmak için akıllı telefon taşımak yeterli. Dünyada eşsiz bir şey yaptık. Bununla gurur duymamız gerekiyor” dedi.

E-kimlik

Diia uygulaması sayesinde kimliklerini akıllı telefonlarında taşıyacak olan Ukraynalılar, ülke genelinde resmi ve şahsi tüm işlemlerini E-kimlik üzerinden gerçekleştirebilecek. Bu uygulama sayesinde vatandaşların nüfus cüzdanı taşımalarına gerek kalmayacak.

E-kimlik uygulaması diğer ülkelerinde hayata geçirebilecekleri bir sistem olarak ilerleyen süreçte karşımıza çıkabilecek bir uygulama olarak görülüyor. Türkiye bu konuda e-devlet uygulaması ile bilgi ve belgelerimize tek noktadan ulaşılabilir, başvuru işlemlerimizi hızla gerçekleştirme imkanı sağlanıyor. Ülkemizde de buna benzer bir uygulamaya geçilip geçilmeyeceği merak konusu oldu.

https://shiftdelete.net/ukrayna-e-kimlik-uygulamasina-gecen-ilk-ulke-oldu
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.