#F1: Red Bull, Verstappen/Hamilton olayının yeniden incelenmesini talep etti

Share

Red Bull, Britanya Grand Prix’sinde Max Verstappen ve Lewis Hamilton arasında yaşanan temas sonrası olayın tekrar incelenmesi için resmi talepte bulundu. Perşembe günü FIA, Mercedes ve Red Bull’un katılımıyla özel bir toplantı yapılacak.

Britanya Grand Prix’sinin ilk turunda, Lewis Hamilton ve Max Verstappen arasında temas yaşanmış, bu temasın ardından da Hollandalı pilot yarış dışı kalmıştı.

51G kuvvete maruz kalan Verstappen, olaydan yara almadan kurtulsa da, araçta büyük hasar oluştu ve Hamilton’ın galibiyete uzanmasıyla, puan farkı 8’e indi.

Hamilton, Britanya’da yapılan inceleme sonrası 10 saniye zaman cezası aldı ve sonrasında güçlü bir geri dönüşe imza atarak galibiyeti kazanmayı başardı.

Red Bull, karardan memnun değildi ve hatta Helmut Marko, Hamilton’ın men cezası almasını istedi.

Olayın yankıları geçtiğimiz haftalarda devam ediyordu ve Red Bull, yasal olarak bu ceza hakkında harekete geçmeyi düşünüyordu. Sonuç olarak Red Bull, Macaristan GP öncesi olayın tekrar incelemesini talep etti.

Red Bull’un böyle bir hakkı vardı ve takım, 23 Temmuz tarihinde yaptığı başvuru ile bu hakkı resmen kullandı.

FIA, Uluslararası Sportif Kurallar dahilinde Red Bull’un, konunun tekrar incelenmesi yönünde bir dilekçe verdiğini açıkladı.

FIA bunun üzerine konunun, bu perşembe günü TSi 17:00’de gerçekleştirilecek özel bir video konferans yoluyla görüşüleceğini duyurdu.

Genellikle bu tarz incelemelerde “dikkate değer yeni kanıtlar” olması gerekiyor. Red Bull’un yarıştan 23 Temmuz’a kadarki süre boyunca bu konu üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor.

https://tr.motorsport.com/f1/news/resmi-red-bull-verstappen-hamilton-olayinin-yeniden-incelenmesini-talep-etti/6637550/