Xiaomi CyberDog tanıtıldı

Yeni ürünlerini tanıtan Xiaomi, adeta yeni ürün bombardımanı yaptı. İlk olarak uzun bir aradan sonra Mi MIX serisini canlandıran şirket, Mi Pad 5 serisi ile tablet pazarına geri döndü. Ayrıca yeni televizyon ve aksesuarlar yine bu lansmanda kullanıcı ile buluştu. Ancak günün bombası bunlardan biri olmadı.

Xiaomi’nin asıl sürprizi etkinliğin sonlarında doğru karşımıza çıktı. Daima yenilikçi ürünlerle karşımıza çıkan şirket, Boston Dynamics’in Spot’una benzeyen robot köpeğini duyurdu. İşte karşınızda Xiaomi CyberDog!

Xiaomi, CyberDog ile Boston Dynamics’e rakip oluyor

Çinli teknoloji devi, bugün düzenlenen etkinlikte yeni robot köpeği CyberDog‘u duyurdu. Oldukça etkileyici duran ve özellikleriyle dikkat çeken robot, gücünü dünyanın en küçük AI süper bilgisayarı olarak adlandırılan NVIDIA Jetson Xavier NX‘ten alıyor. Dokunmatik ve ultrasonik sensörler ile desteklenen bu bilgisayar, kameraların da yardımıyla robotun çevreyle etkileşime girmesine olanak sağlıyor. Toplam sensör sayısı ise 11 olarak karşımıza çıkıyor.

Cyberdog

Söz konusu sensörler çevreyi, insan yüzlerini ve hatta duruşlarını tarayıp birbirlerinden ayırt ediyor. Xiaomi, teknolojisinin CyberDog‘un sahibini takip etmesini ve engellerin etrafından dolaşmasını sağlayacak kadar iyi olduğunu iddia ediyor. Açık kaynaklı olarak piyasaya çıkacak olan CyberDog, geliştiricilerin projeleri sayesinde zaman içerisinde daha yetenekli hale gelecek.

Xiaomi‘nin mühendislik bilgisinin bir ürünü olan CyberDog, özellikle tescilli servo motorlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Ancak ürün henüz piyasaya çıkmayacak. Onun yerine şirket, şimdilik bunlardan 1.000 tanesini “Xiaomi hayranlarına, mühendislerine ve robotik meraklılarına sunacak. Ancak yine de robot köpek sahibi olmak hiç de ucuz değil. Satın almak isteyen kişilerin 9.999 Yuan (yaklaşık 1.540 dolar) ödemeleri gerekecek.

https://shiftdelete.net/simdi-boston-dynamics-dusunsun-iste-xiaomi-cyberdog