Ehliyetsiz kullanılabilen Citroen Ami Türkiye’de

Share

Otomobil fiyatları günde güne yükselmeye devam ediyor. Bunun en büyük nedeni ise artan dolar kuru ve ülkemizdeki vergiler. Durum böyle olunca ikinci el pazarına yönelen vatandaşlar, ne yazık ki burada da istediğini bulamadı. Neyse ki çözüm çoktan yola çıktı.

Bir süre önce dünyanın en ucuz otomobillerinden birini tanıtan Citroen, tamamen elektrikli Ami’yi piyasaya sürdü. Haberler.com’dan Erdem Aksoy’un haberine göre; Avrupa’da uygun fiyatıyla dikkat çeken ve ülkemizdeki en ucuz otomobil olmaya aday olan Citroen Ami, Türkiye’de.

Türkiye’de satılan en ucuz otomobil: Citroen Ami One Konsept

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Citroen, şehir içi ulaşım için tasarlanan 2 kişilik elektrikli aracını Türkiye’ye getirdi. Motosikletlere alternatif 4 tekerlekli bir çözüm olarak sunulan 5.5 kWh‘lık Citroen Ami, 50 kilometre azami hıza ve 70 kilometre menzile sahip. Ancak aracın asıl dikkat çeken yanı özellikleri değil fiyatı.

Citroen ami

Tasarımıyla adeta dört tekerlekli bir motosiklet olan Citroen Ami, Avrupa’da 6 bin Euro’ya satılıyor. Türkiye’ye gelen ilk parti Ami’lerin görüntüleri ise sosyal medyada paylaşıldı. Araçların plaka tescillerinin yapıldığı görülürken bu araçların ilk etapta özel bir projede kullanılacağı iddia edildi. Sınırlı sayıdaki elektrikli Ami’ler büyük ihtimalle araç paylaşım modelinde hizmet verecek.

Konuyla ilgili bir başka dikkat çeken taraf ise ehliyet oldu. Fransa’da B sınıfı ehliyet gerektirmeyen aracı kullanmak için 14 yaşını doldurmuş olmak yetiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde bu yaş 16’ya çıkıyor. Türkiye’de ise kullanım için ehliyet şartı aranıp aranmayacağı şu an için belli değil.

Citroen ami

https://shiftdelete.net/ehliyetsiz-de-kullanabileceginiz-en-ucuz-otomobil-turkiyede