Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 Max tipi uçağın havada kapısı koptu!

Share

ABD’nin Oregon eyaletinde meydana gelen olayda, Alaska Havayolları’na ait bir Boeing 737 Max 9 uçağı havada kapısının bir kısmını kaybetmesi sonucu acil iniş yapmak zorunda kaldı. Uçak, kalkıştan sadece 35 dakika sonra Portland’a geri dönmek zorunda kaldı.

Uçakta bulunan 171 yolcu ve 6 mürettebatın hayatının güvende olduğu belirtilirken, Alaska Havayolları, uçağın güvenli bir şekilde indiğini ve şu anda güvenlik denetimleri için 65 uçaklık 737 Max 9 filosunu geçici olarak kullanıma kapatma kararı aldığını açıkladı.

Yolculardan Diego Murillo, kopan bölgenin “buzdolabı kadar geniş” olduğunu ve oksijen maskelerinin düşerken yüksek bir patlama sesi duyduğunu ifade etti. Görgü tanıklarına göre, bazı ebeveynler çocuklarını korumak için ellerinden geleni yaptılar.

Uçaktaki bu olay, Alaska Havayolları’nın 737 Max modellerini geçici olarak kullanım dışı bırakmasına neden oldu. Boeing ise olay hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalıştıklarını ve soruşturmaya yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti.

Boeing 737 Max, daha önce bir dizi güvenlik sorunu ve soruşturmanın odağında yer alarak havacılık tarihinde en çok incelenen uçaklardan biri haline gelmişti.

Uçak filosundaki güvenlik sorunları nedeniyle geçtiğimiz ay ABD Federal Havacılık İdaresi, Max modellerini denetleme çağrısı yapmıştı. Olayın ardından Alaska Havayolları’nın CEO’su Ben Minicucci, mürettebatın çabalarını takdir ederken, uçakların servise geri dönmesi için bakım ve güvenlik denetimlerinin tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...