Çin’in yolcu uçağı COMAC C919, düzenli seferlere başlıyor: Boeing ve Airbus’a meydan okuyor!

Share

Çin, sivil havacılık sektöründe devrim niteliğinde bir adım atarak, yerli üretim yolcu uçağı COMAC C919’u düzenli seferlere başlattı. Ülkenin en büyük şehri Şanghay ile başkent Pekin arasındaki iç hat seferlerinde kullanılmaya başlanan C919, Boeing ve Airbus’un hakimiyetini kırmaya yönelik büyük bir girişimi temsil ediyor.

China Eastern hava yolu şirketinin yaptığı açıklamaya göre, C919’un Şanghay-Pekin hattında iki hafta boyunca düzenli seferlere başlaması planlanıyor. Bu adım, yerli üretim yolcu uçağının yoğun iç hat güzergahlarında kullanılarak piyasada kabul görmesi açısından önemli bir kilometre taşıdır. Daha önce China Eastern, üç adet C919’u Şanghay-Çıngdu hattında kullanmıştı.

China Eastern, C919’a olan ilgisini daha da artırarak 2021’de 5 adet C919 satın alım anlaşması yapmış ve bu uçaklarla en geniş C919 filosuna sahip olmayı hedeflemiştir. Ayrıca, 2023 yılında 100 adet C919 daha satın almak üzere Çin Ticari Uçak Şirketi (COMAC) ile anlaşma yapmıştır.

C919’un, dünya genelinde en yaygın kullanılan tek koridorlu ve dar gövdeli yolcu uçakları olan Boeing 737 ve Airbus A320’ye rakip olması bekleniyor. Çin’in bu yerli üretim uçağı, ABD’li Boeing ve Avrupalı Airbus şirketlerinin egemenliğindeki yolcu uçağı pazarında güçlü bir konum elde etme potansiyeline sahiptir.

COMAC, C919 modeli ile sadece dar gövdeli uçaklarla sınırlı kalmayıp geniş gövdeli uzun mesafe yolcu uçağı olan C929’i de geliştirerek, Çin’in sivil havacılık sektöründeki dışa bağımlılığını azaltma hedefine büyük bir adım atmaktadır.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...