F1: Honda, Red Bull’la görüşmelerde ‘kilit faktörleri’ açıkladı

Honda, Red Bull’a motor sağlamaya yönelik yaptığı görüşmelerde Avusturyalı takıma motor sağlayacak olmanın “baskı” ve “sorumluluğunun” görüşmelerde kilit faktör olduğunu söyledi.

Honda’nın motor sporları şefi Masashi Yamamoto, Red Bull’un motor sporları danışmanı Helmut Marko ile geçen hafta İspanya’da bir görüşme gerçekleştirdi. Red Bull bu görüşmede uzun süredir kendilerine motor sağlayan Renault’u bırakıp Honda’nın fabrika takımı haline gelip gelmeyeceğini değerlendirdi.

Red Bull, nihai kararını verebilmek için Haziran ayına kadar beklemek isterken, Renault bu hafta sona eren FIA’nın resmi tarihine uymaları gerektiğiyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Motorsport.com’a konuşan Yamamoto, Honda’nın 2015 yılında Formula 1’e döndüğünden bu yana ilk kez iki takıma motor tedarik etme ihtimalini düşündükleri için mutlu olduğunu söyledi ve Red Bull’la yapılan görüşmeleri değerlendirdi.

Yamamoto, “Bunu olumlu bir şey olarak görüyoruz, daha çok fikir almamız için bize zaman sağlıyor.”

“Gerçekten çok olumluyuz. Red Bull’la anlaşmak, bizim için gerçekten büyük bir şey olacak çünkü onlar en iyi takım.”

“Bu bize bir motor üreticisi olarak bir tür baskı getirecek. Pek çok yönünü iyi şekilde düşünmeye ihtiyacımız var. Red Bull’un büyüklüğüyle gerçekten ilgilenebilecek miyiz? Ya da bununla baş edebilecek miyiz?”

“Motor tedarik etmenin ne tür bir sorumluluk getirdiğini hissetmemiz gerekiyor.” dedi.

Yamamoto, Honda motor programı için atılacak bir sonraki adımın ve ikinci bir takıma motor sağlamanın, genç sürücülerinden birisini Formula 1’e getirmek için “iyi bir fırsat oluşturacağını” kabul etti.

Honda’nın genç sürücüleri Tadasuke Makino ve Nirei Fukuzumi şu an için seçenekler arasında yer alıyor. Her iki pilot da Formula 2’de yarışırken, F1’e geçebilmek için gereken süper lisans puanını almalılar.

Toro Rosso’nun sürücü yarıştırma konusunda Red Bull’a kıyasla daha iyi bir seçenek olduğu düşünülüyor.

Daniel Ricciardo’nun Red Bull’daki geleceği belirsizliğini korurken, kiralık olarak Renault’a verilen Carlos Sainz, Renault ile uzun vadeli bir anlaşma imzalayabilir. Toro Rosso’dan Brendon Hartley, zorlu bir çaylak sezonu geçirirken, Pierre Gasly, Ricciardo’nun ayrılması halinde Red Bull’a geçebilir.

Yamamoto ayrıca, Honda’nın olası bir Red Bull anlaşmasıyla birlikte Sakura’daki Ar & Ge fabrikasının aşırı bir baskının altına girmeyeceğinden emin olması gerektiğini söyledi.

Honda şu anda personel arttırımı yapmaya hazırlanırken, yarış personelini nasıl yapılandırılacağını düşünüyor. Yamamoto, Red Bull ve Toro Rosso’nun aynı şirketin elinde olmasının kendilerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Yamamoto Red Bull ve Toro Rosso’ya aynı anda motor sağlaması halinde teknik tarafın ayrı olacağını kabul ediyor ancak, projenin yönetim tarafının daha kompakt ve birleşik hale gelebileceğini söylüyor.

Böyle bir durumda hem Toro Rosso hem de Red Bull için bireysel proje liderleri atanacak. Japon üreticinin teknik direktörü Toyoharu Tanabe ise pist operasyonlarından sorumlu hale getirilecek. Her iki takımın başında yer alan proje liderleri de doğrudan kendisine rapor verecek.

Renault ile yarış kazanmaya devam eden Red Bull ile ortaklık yapmak, McLaren’la yollarını ayıran ve Toro Rosso ile anlaşan Honda’nın kendine olan güvenini de arttırmış olacak.

Yamamoto, “McLaren’la zorlu bir dönem vardı, ama aynı zamanda çok iyi bir deneyim elde ettik. Bize bir ortak olarak çok değerli deneyimler kazandırdılar.”

“Şu anda Toro Rosso ile yeni bir deneyim kazanıyoruz ki, bu çok iyi. Eğer Red Bull’la birlikte olacaksak, McLaren’daki gibi bir birliktelik yaşayamayız. McLaren’la  olanla aynı durumda olacağımızı sanmıyorum.” dedi.

Motorsport