‘Harry Potter, Baykuşların Neslinin Tükenmesine Sebep Olabilir’

Share

İngiliz araştırmacılar, Harry Potter serisinin başkahramanı olan büyücünün neredeyse hep yanında olan beyaz baykuş Hedwig nedeniyle bu kuşların Asya’da yakalanıp evcil hayvan olmaları için satıldığını söylüyor. Çevrecilerse, bu ‘modanın’ baykuşların neslinin tükenmesine sebep olabileceği uyarısında bulunuyor.

İngiltere’deki Oxford Brookes Üniversitesi’nden Vincent Nijman ve Anna Nekaris’e göre, Harry Potter serisinin ilk filminin gösterime girdiği 2001’de Endonezya’da pazarlarda satışa çıkarılan baykuşların sayısı yüzü geçmiyordu. Anlattıklarına göre, geçen yılsa bu sayı 13.000’i buldu.

ORTA SINIF AİLELERİN KARŞILAYABİLECEĞİ FİYATTAN SATILIYOR

Araştırmacılar, Endonezya’da baykuşların orta sınıf ailelerin karşılayabileceği bir fiyat olan 10-30 dolardan satışa çıkarıldığını belirtiliyor.

Çevrecilerin en çok endişelendirense, satışa çıkarılan baykuşların çoğunun vahşi hayattan çekip alınmış olması. Bu nedenle çevreciler, baykuşların Endonezya’da koruma altındaki türler listesine alınması gerektiğini söylüyor.

HİNDİSTANLI VEKİL, HARRY POTTER HAYRANLARINI SUÇLUYOR

Öte yandan Endonezya, Harry Potter nedeniyle evlerde bakılan baykuşların sayısının arttığı tek ülke değil. Nitekim bu ülkelerden biri olan Hindistan’da milletvekili Jairam Ramesh ülkedeki vahşi baykuşların sayısının artması konusunda Harry Potter hayranlarını suçlamıştı.

Ramesh, “Harry Potter nedeniyle orta sınıf ailelerde bile çocuklarına baykuş hediye etme modası başladı” demişti.

Çevrecilere göre yasadışı baykuş ticaretine rastlanan bir diğer ülkeyse Tayland.

HARRY POTTER, MALAY DİLİNİ DEĞİŞTİRDİ

İngiliz Guardian gazetesine göre, Harry Potter ile yasadışı baykuş ticaretinin artması arasında doğrudan bir ilişki olduğu kanıtlanmış değil. Fakat bu ilişkiye işaret eden veriler de bulunuyor. Sözgelimi, Malay dilinde ‘burung hantu’ olarak isimlendirilen baykuşlara artık ‘burung Harry Potter’ yani ‘Harry Potter kuşu’ deniliyor.

Bu arada Harry Potter romanları serisinin yazarı J. K. Rowling, baykuşların evcil hayvan olarak bakılmasını desteklemediğini söylemişti: “Kitaplarımdan etkilenip bir baykuşun en mutlu olduğu yerin bir evlerindeki küçük kafesler olduğunu düşünen varsa, onlara yanıldıklarını söylemek isterim.”

Sputnik

Tolga Erbak

Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

You may also like...