Hertz, 20 bin elektrikli aracını satıp içten yanmalı araçlara geçecek

Share

Araç kiralama sektörünün dev isimlerinden biri olan Hertz, 20 bin elektrikli aracını satışa çıkaracak ve filosuna içten yanmalı araçları geri getirecek. Şirketin bu radikal kararı, son mali çeyrekte elektrikli araçlarla ilişkilendirilen kazalardan kaynaklanan yüksek maliyetlerin etkisi altında alındı.

Hertz’in ABD filosunda bulunan yaklaşık 20.000 elektrikli aracın satışı, küresel filosundaki elektrikli araç sayısının üçte birini oluşturuyor. Şirket, elektrikli araçların neden olduğu yüksek hasar onarım maliyetleri ve kazalardaki artışın, içten yanmalı araçlara geçiş kararını desteklediğini belirtti. Bu kararın bir sonucu olarak Hertz, elde edilen gelirin bir kısmını yeniden benzinli araç alımına yönlendirecek.

Hertz’in elektrikli araçlara yatırım yapma konusundaki belirsiz tavrı daha önce de gündeme gelmişti. Şirket, 2021’de Tesla’dan 100.000 adet elektrikli araç sipariş ettiğini duyurmuş, ancak sonraki dönemde bu planlarını yavaşlatma kararı almıştı. CEO Stephen Scherr, elektrikli araçların hasar onarım maliyetinin geleneksel araçlara göre iki kat daha fazla olduğunu belirterek, elektrikli filo planlarını revize ettiklerini açıklamıştı.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...