Ne izliyoruz: John Wick (2014)

Share

John Wick, emekli bir tetikçinin öldürülen köpeğinin intikamını almak için eski hayatına geri dönmesini konu alan bir aksiyon gerilim filmidir. Film, Keanu Reeves’in başrolünde oynadığı John Wick karakteri etrafında gelişen bir medya serisinin ilk filmidir. Film, Derek Kolstad tarafından yaratılmış ve Chad Stahelski ve David Leitch tarafından yönetilmiştir.

Filmde, John Wick’in karısı Helen kanserden öldükten sonra ona bir köpek yavrusu gönderir. John, yalnızlığını gidermek için köpeğiyle vakit geçirirken, Rus mafyasının liderinin oğlu Iosef Tarasov, John’un arabasını çalmak ister. John reddedince Iosef, arkadaşlarıyla birlikte John’un evine girer, köpeğini öldürür ve arabasını çalar. John, Iosef’in kim olduğunu öğrenir ve onu bulmak için eski bağlantılarını kullanır. Bu sırada Iosef’in babası Viggo Tarasov, John’un eski işvereni olan bir suç lordudur. Viggo, John’un oğlunu öldürmesinden korkar ve onu durdurmak için paralı askerlerini gönderir.

Film, John’un Viggo ve adamlarıyla yaptığı çatışmaları gösterir. John, Viggo’nun en güvendiği adamı Marcus’un yardımıyla Iosef’i öldürür. Viggo ise Marcus’u ihanet ettiği için öldürtür. John ve Viggo arasında son bir karşılaşma olur ve John Viggo’yu da öldürür. Film, John’un yaralı bir şekilde bir hayvan barınağına giderip oradan bir köpek alarak yola çıkmasıyla biter.

Film, eleştirmenlerden ve izleyicilerden olumlu yorumlar aldı. Film, aksiyon sahnelerinin koreografisi, Reeves’in performansı ve film evreninin detaylarıyla övgü topladı. Film ayrıca gişede de başarılı oldu ve 20 milyon dolarlık bütçesine karşılık 86 milyon dolar hasılat elde etti. Film, iki devam filmi ve bir spin-off filmi doğurdu. Ayrıca bir de televizyon dizisi yapılması planlanmaktadır.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...