Newey: 200. F1 zaferim hayallerimin ötesinde

Share

Red Bull’un efsanevi tasarımcısı Adrian Newey, Kanada Grand Prix’sinde elde ettiği 200. F1 zaferinin, çocukluk hayalini gerçekleştirmenin çok ötesinde olduğunu söyledi.

Newey’nin kariyeri boyunca tasarladığı araçlar, F1 tarihindeki 200 yarışı kazanmayı başardı. Bu başarıyı getiren son yarış ise Max Verstappen’in Kanada’da gösterdiği muhteşem performans oldu.

Verstappen, bu zaferle birlikte galibiyet sayısını 41’e çıkardı ve bu alanda efsanevi Ayrton Senna’yı yakaladı. Ayrıca Red Bull da 100. zaferine ulaşmış oldu.

Newey, bu büyük başarının ardından yaptığı açıklamada, motor sporlarında mühendis olmanın çocukluk hayali olduğunu belirtti.

“Bu çok özel bir başarı. İnanılmaz bir yolculuk oldu. Çocukken en büyük hayalim her zaman motor sporlarında mühendis olmaktı.” dedi.

“Bu yüzden bu sektörde ilk işimi ve maaşımı aldığımda bu benim için çok büyük bir andı. Bundan sonraki her şey sadece bir bonus oldu.”

“Çocukluğumdan beri istediğim ve sevdiğim bir işi yapabildiğim için çok şanslıyım.”

Newey, 200 zafer arasından en unutulmaz olanlarını da paylaştı.

“Elbette tüm zaferler özeller. Meksika’da aldığım ilk zaferim elbette özel.”

“Şampiyonlukların son yarışta belirlendiği durumlarda gelen zaferler de çok özel. Abu Dabi’de [2010] Sebastian’ın [Vettel] Fernando Alonso’yu yendiği yarış ve 2021’de Verstappen’in Hamilton’ı yendiği yarışlardaki zaferler özel.”

Newey, şu anda F1 padoğundaki en değerli isim konumunda ve kendisinin geleceği her zaman büyük bir merak konusu oluyor.

Newey, kaç yıl daha tasarıma devam edeceği konusunda şunları söyledi:

“Tabii ki kariyerim sonsuza kadar devam edemez. Takımım beni istediği ve ben de bu işten zevk aldığım sürece devam edeceğim. Kkalan sürem artık geri sayımda. Bu sayımın tam olarak hangi günde biteceğini bilmiyorum.”

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...