Polestar, Saab’ın eski fabrikasını kiralıyor

Share

Elektrikli otomobil pazarında iddialı bir marka olan Polestar, Avrupa’daki ar-ge faaliyetlerini genişletmek için harekete geçti. Geely’nin iştiraki olan İsveçli firma, Saab ve NEVS’in daha önce kullandığı Trollhattan’daki 15.000 metrekarelik bir fabrikayı kiraladığını duyurdu.

Automobilwoche dergisinin haberine göre bu fabrikada Polestar 5 ve Polestar 6 roadster modellerinin elektrikli motorları ve bataryaları üzerinde çalışılacak. Fabrika, Polestar’ın Gothenburg ve Coventry’deki ar-ge merkezlerine katılacak.

Polestar 5, 2025 yılında yaklaşık 90.000 dolarlık bir fiyatla piyasaya sürülecek bir fastback sedan modeli olacak. Precept konseptinden esinlenen araç, Porsche Taycan ile rekabet edecek.

Aracın üretim yeri henüz belli değil ancak söylentilere göre Çin’de çevre dostu yöntemlerle üretilecek. Böylece Polestar, karbon nötr tesis hedefine yaklaşacak. Polestar 5, 800 volt’luk bir sistemle donatılacak ve DC hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa 20 dakikada ulaşabilecek.

Modelin menzili ise 600 km civarında olacak. P10 motorları sayesinde de 896 beygir güç ve 900 Nm tork üretebilecek. Polestar 5, bu performansıyla Porsche Taycan Turbo S’in rakibi olacak.

Mesnet Önal

Bir gün hayatta yaptığı veri analizlerinden sıkılan Mesnet, verinin kendisini yaratma macerasıyla çıktı yola. Önündeki engelleri her aşışında eski iş arkadaşlarına daha çok iş çıkartarak...

You may also like...