Voyah Free, Çinli lüks elektrikli SUV markası Türkiye’de

Share

Dongfeng Motor Corporation’un premium NEV markası Voyah’ın ilk modeli Voyah Free, Marcar Plaza tarafından Türkiye pazarına sunuluyor. Voyah Free, iki farklı güç kombinasyonu, akıllı sürüş asistanı ve 500 km’lik menziliyle iddialı bir araç.

Çinli otomobil üreticileri son yıllarda Avrupa pazarına girmeye başladılar. Bunlardan biri de 2019 yılında kurulan Voyah markası. Voyah, Çin devletine bağlı Dongfeng Motor Corporation’un lüks elektrikli SUV markası olarak karşımıza çıkıyor. Markanın ilk modeli olan Voyah Free, Türkiye’de satışa sunuldu.

Voyah Free, hem tamamen elektrikli hem de menzil uzatıcı motorlu iki farklı versiyona sahip. Tamamen elektrikli versiyon 106 kWh kapasiteli bir batarya ve 360 kW (489 HP) gücünde iki elektrik motoru ile geliyor. WLTP normlarına göre 500 km’lik bir menzil sunan bu versiyonun Türkiye fiyatı 4,5 milyon TL civarında. Menzil uzatıcı motorlu versiyon ise 1,5 litrelik turboşarjlı bir benzinli motor ve 500 kW (671 HP) gücünde bir elektrik motoru ile donatılmış. Bu versiyonun NEDC normlarına göre 860 km’lik bir menzili var.

Voyah Free, tasarım olarak da oldukça şık ve modern bir görünüme sahip. Italdesign Giugiaro ile ortaklaşa tasarlanan araç, LED farlar, boydan boya uzanan dijital panel, akıllı kısılabilir panoramik sanal perde ve Dynaudio Premium ses sistemi gibi özelliklerle donatılmış. Ayrıca araç, L2 seviyesinde ileri sürüş asistanı, aktif gece görüşü sistemi, yüz tanıma teknolojisi ve OTA güncellemeleri gibi teknolojilerle de destekleniyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...