Uyanır uyanmaz su için!

Sabahları uyandığımızda aç karnına su içmenin faydaları nelerdir? Vücudumuza nasıl etkileri olur?

Sağlıklı saçlara kavuşturur
Yeterince su içmek saçları içten dışa doğru besler, güçlendirir. Boş mideye su içmek ise daha da etkili.

Böbrek taşını ve idrar yolu enfeksiyonunu önler
Midedeki asitler hazımsızlık ve mide yanmasının yanı sıra böbrek taşlarına da neden olur. Sabah su içerek aynı zamanda böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçebilirsin. Sadece sabahları değil gün içinde yeterli miktarda su içmelisin.

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Yeterli su tüketimi, lenf sistemini temizler ve dengeler. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar
Geceleri, vücudun kendini yenilerken toksinleri ayırır. Sabah aç karnına su içtiğinde bu toksinleri vücudundan dışarı atarsın. Böylece güne yenilenmiş ve sağlıklı bir biçimde uyanırsın. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi destekler.

Metabolizmayı güçlendirir
Boş mideye sabahları su içmek metabolizmayı en az %24 oranında hızlandırır.

Mide yanması ve hazımsızlığa iyi gelir
Hazımsızlık, midedeki fazla asitten kaynaklanır. Bu asidin yemek borusundan geri gelmesi ise mide yanmasına neden olur.

Cildi güzelleştirir
Susuzluk, kırışıklıklara ve derin gözeneklere sebep olur. Bir araştırmaya göre boş mideye 500 ml su içmek, ciltteki kan dolaşımını arttırır, pürüzsüz ve parlak bir cilde kavuşmanı sağlar.

Women’s Health

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Kurtulmuş Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: