1.5 Litre Motorlu Yeni Volkswagen Golf

Share

Tüketim ve karbon salınımı açısından üzerinde mesai harcanmış bir üniteye sahip olacak olan Golf, Pass ve CC’de görmeye alışık olduğumuz bir özelliğe de ilk kez kavuşacak.

Tanıtım etkinliği kasım ayında düzenlenen ve Türkiye’ye üç motor seçeneğiyle giriş yapan 2017 model yıllı Golf‘te en öne çıkan yenilik güç ünitesi ayağındaydı. Ülkemizde halihazırda satışta olan 1.0, 1.4 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motorların yanı sıra 1.5 litrelik yeni bir benzinli motor seçeneğine kavuşan Golf, kullanıcılara opsiyon olma anlamında elini bir seviye daha geliştirdi. 128 beygir güç ve 200 Nm tork (1.400 devirde) güç üreten aktif silindir teknolojisine sahip bu motoru, karbon salınım değeri açısından öne çıkartan Volkswagen, değeri kilometrede 104 gram olarak açıklamıştı. Türkiye’de olduğu gibi Avrupa pazarına da ilk adımda 1.0, 1.4 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel ünitelerle sunulan Golf nihayet yeni ünitesiyle birlikte sokaklara çıkmaya başlıyor.

Resmi kaynakları üzerinden motorla ilgili bilgileri yineleyerek paylaşan Volkswagen, kombinasyonun hangi donanım seçenekleriyle yapılacağını da nihayet açıklığa kavuşturdu. Paylaşılan bilgilere baktığımızda 1.5 litrelik motorla maksimum 210 km/s hıza erişebildiğini gördüğümüz Golf’ün yüz kilometredeki ortalama tüketim değeri 4,8 ile 5 litre aralığında değişiyor.

1.5 litrelik üniteyle birlikte Volkswagen’in, Passat ve CC gibi modellerinde görmeye alışık olduğumuz “coasting function” özelliğini ilk kez Golf’e getirdiğini görüyoruz. Volkswagen’in tüketimde tasarruf elde edilmesi adına geliştirdiği ve saatte 130 kilometre hıza kadar çalışabilen bu özellik, gaz pedalından temasın kesilmesinin ardından debriyajın otomatik olarak devre dışı bırakılması ve motoru rölanti devrinde tutarak daha aracın kinetik enerjiyle kullanılmasını sağlıyor. Bu da Golf’ün hiç yakıt yakmadan belirli bir mesafe için serbest şekilde yola devam etmesine olanak sağlıyor. Comfortline ve Highline donanım paketleriyle satın alınabilecek olan 1.5 litrelik yeni motor seçeneği Golf için 23,725 euro, Golf Variant içinse 25,775 euro‘luk başlangıç fiyatlarıyla yurt dışında alıcı bulacak. Golf’ün bu motor seçeneğiyle Türkiye’de 100.000 ile 105.000 arasında bir başlangıç fiyatına sahip olmasını bekliyoruz.

Log

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...