10 yaşındaki Teddy, gözlüklü emoji için sesini duyurdu

Share

Oxfordshire şehrinde yaşayan 10 yaşındaki Teddy, dişlek ve inek gibi göründüğü gerekçesiyle Apple’ın gözlüklü emojisinin değiştirilmesi ya da kaldırılması için bir kampanya başlattı. Teddy, bu emojinin yanlış bir izlenim oluşturduğunu düşünerek imza kampanyası başlatarak değişim çağrısında bulundu.

Teddy’nin bu çabası, iletişimdeki küçük sembollerin insanlar üzerinde nasıl etki bıraktığını ve duyarlılıkları nasıl yansıttığını gösteriyor. Kendisinin bu emojiyi “rahatsız edici” bulması ve bu konuda harekete geçmesi, çocukların toplumsal konulardaki farkındalıklarının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Teddy’nin öğretmeni Lisa, öğrencisinin bu konudaki hassasiyetini ve düşüncelerini paylaşma cesaretini takdir etti. Lisa, genç yaşta bir bireyin kendi düşünceleri doğrultusunda harekete geçmesinin gelecek için umut verici olduğunu ifade etti.

Teddy, bu emojiyle ilgili algının “saldırgan ve aşağılayıcı” olduğunu düşündüğü için alternatif bir emoji hazırladı. Hazırladığı emoji, inceltilmiş çerçeveleri ve gülen bir yüzü içeriyor. Bu alternatifle Teddy, gözlük takan insanların pozitif ve mutlu bir şekilde temsil edilebileceğini savunuyor.

Teddy’nin bu çabası, sadece bireysel bir düşünceyi dile getirmekle kalmayıp, toplumsal farkındalık yaratma açısından da önem taşıyor. Genç bireylerin kendilerini ifade etme ve değişim için çaba gösterme hakkını savunarak, Teddy, diğer çocuklara da ilham kaynağı oluyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...