12.9 inç ekranlı yeni iPad Air geliyor!

Share

Tablet pazarında kendine sağlam bir yer edinen Apple, daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmek amacıyla yeni bir iPad Air modeli üzerinde çalışıyor. Teknik özellikleriyle ilgili bazı detaylar ortaya çıkan bu yeni model, 12.9 inç ekranıyla dikkat çekiyor. Ekran panellerinin sevkiyatının başlamasıyla birlikte, Apple’ın bu yeni iPad Air modelini piyasaya sürmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Display Supply Chain Consultants (DSCC) CEO’su Ross Young’a göre, 12.9 inçlik iPad Air için ekran panellerinin sevkiyatı aralık ayında başladı. Bu bilgi, Apple tutkunlarını heyecanlandırmış durumda. Mark Gurman’ın önceki raporlarına dayanarak, Apple’ın bu yeni iPad Air modelini ve iPad Pro modellerini mart ayında tanıtması bekleniyor. Gurman, 11 inç ve 13 inç iPad Pro modellerine ek olarak 10.9 inç ve 12.9 inç iPad Air modellerinin de piyasaya sürüleceğini öngörüyor.

Yeni iPad Air modelinin standart iPad’e göre önemli bir gelişme sunacağı konusundaki sızdırılan bilgiler arasında dikkat çekiyor. Yeni iPad Air, iki farklı ekran seçeneği ve güçlü bir M2 işlemci ile donatılmış olacak.

Apple’ın M2 işlemcisi, 3.49GHz performans çekirdeğine sahiptir. Tek çekirdek performansı M1’den yaklaşık yüzde 11.5 daha hızlı olan M2, çok çekirdek performansında ise M1 işlemcisinden yüzde 19.4 daha üstün bir performans sunuyor.

M2 işlemci, işlemci performansında M1’e göre yüzde 18 daha hızlıdır. Grafik performansında ise M1’den yüzde 35 daha iyi performans göstererek Intel Alder Lake masaüstü işlemcilerini geride bıraktığını kanıtlıyor.

Yeni iPad Air, selefine kıyasla daha yüksek performans ve gelişmiş ekran özellikleri sunacak. Ancak yeni iPad Pro modellerinden ayıran özellikler arasında biraz daha büyük ekran boyutu, OLED ekran ve M3 işlemci bulunacak. Bu özelliklerle, Apple kullanıcıları daha geniş bir ekran deneyimi ve güçlü bir performans elde edecekler.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...