Facebook, Twitter ve YouTube Engellendi!

Share

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın geçen hafta teröristler tarafından rehin alınmasını içeren görüntülerin yayınlanması sebebiyle Türkiye’de Twitter, Facebook ve YouTube engellendi!

Hürriyet’e konuşan Erişim Sağlayıcılar Birliği Başkanı (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı’ndan yasak konusunda bir yazının kendilerine geldiğini; ancak sürecin devam ettiğini kaydetti.

ESB’nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara kararın iletilmesi bekleniyor. BTK Başkanı Tayfun Acarer konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook’un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook’a olan yasağın kalktığını kaydetti.

Reuters’a konuşan bir yetkili ise savcıyla ilgili görüntülerin kaldırılmasını Youtube ve Twitter’dan talep ettiklerini bir cevap gelmeyince mahkeme kararı aldıklarını söyledi.

Erişim engelinden nasıl kurtulunuz?

iOS: Onavo Protect
Android: Hotspot Shield veya Psiphon
PC/Mac: Chrome Zenmate eklentisi.

Engelleme ile ilgili @Policy hesabından açıklama yapan Twitter kanadında şu ifadelere yer verildi:

İlgili içeriklerle ilgili işlemler yapmak yerine, insanların özgürlüklerini, sitelerin tamamını kapatmak suretiyle kısıtlayan uygulamalarla bir yere varılamayacağının farkına umarız ki en kısa sürede varılır.

Konuyla ilgili TİB’ten henüz bir açıklama yapılmadı.