Citroën Spacetourer, Peugeot Traveller ve Toyota Proace

Fransız otomotiv şirketi PSA (Peugeot ve Citroen ile DS marka araçların sahibi) Japon dünya devi Toyota, 2012 yılında başlattıkları işbirliğinin yeni bir ürününü açıkladılar.

Üç büyüklerden yeni ortak model

Yeni Citroën Spacetourer, Peugeot Traveller ve Toyota Proace adlarıyla 2016 yılında hafif ticari araç pazarındaki rekabete katılacak yeni araçlar, Fransa’da PSA tesislerinde üretilecek. Üretim ve ürün geliştirme çalışmalarına Toyota’nın da katıldığı yeni hafif ticari araç modelleri gruplar arasındaki işbirliğinin devam edeceğinin göstergesi kabul ediliyor.

Yeni modeller, özel kullanımlar için Kombi, profesyonel kullanımlar için ise Shuttle versiyonlarıyla tüketicinin beğenisine sunulacaklar.

Bu üç yeni model, 2016 yılının ilk yarısında pazara sunulacak ve ilk kez 2016 Mart ayında Cenevre Motor Show fuarında üç markanın ilgili stantlarında tanıtılacaklar.

PSA Peugeot Citroën Program ve Strateji Başkanı, Patrice Lucas yaptığı açıklamada, işbirliğinin geleceği hakkında şu bilgileri verdi:

“Bugün Toyota Motor Avrupa ile PSA Peugeot Citroën arasındaki işbirliğinin meyveleri olan bu üç yeni modelin örtüsünü açmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşma, tüm dünyadaki müşterilerimize kendi segmentlerinde özellikle rekabetçi ve modern ürünler sunmak için yeni ve verimli bir araç platformu geliştirmemizi sağlamıştır.”

Toyota Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su, Johan van Zyl’in açıklaması ise Toyota’nın Avrupa’daki büyüme planlarında hafif ticari araçların yeni güç kaynağı olacağına dikkat çekiyordu:

“PSA Peugeot Citroën ile 2012 yılında başlatılan işbirliği ile, bugün Toyota Proace modelimizin yepyeni bir neslini gün yüzüne çıkarmış olmasından çok mutluyuz. Her iki ekip olarak ortaklaşa ve bireysel olarak kendi markalarımız düzeyinde çok çalıştık ve ben diğerlerinden ayırt edilen yeni vanımızın tüm türevleri ile Avrupa’da Toyota hafif ticari araç ürün gamını güçlendireceğinden eminim. Yeni Proace müşterilerin Toyota’dan bekledikleri sağlam ve dayanıklı araç ürün gamını tamamlayacaktır. ”

2013’DE BAŞLADI

İlk Toyota Proace modeli 2013 yılından beri Peugeot Expert ve Citroën Jumpy bazında geliştirilmişti. 2012 yılında imzalanan işbirliği anlaşması ile şirketlerin yeni nesil araçlarda da birlikte çalışmaları ve bu işbirliğinin 2020 yılın ötesinde de süreceği öngörülmüştü.

Bu işbirliğinin her iki grup için amacı, orta büyüklükteki hafif ticari araç segmentlerinde geliştirme ve üretim maliyetlerinin optimizasyonu sayesinde rekabetçi birer Shuttle ve Kombi versiyonları sunabilmek.

Araçlar Fransa’da Valenciennes bölgesindeki Sevelnord PSA Peugeot Citroën fabrikasındaki bantlardan inecek.

Araçlar tüm teknik özelliklerini, motor seçeneklerini ve donanımlarını paylaşmakla birlikte, her biri kendi markalarının dünyasını karakterize eden ayırt edici bir tasarım sunuyorlar.

Mynet