Close

Charlie Hebdo’dan Irkçı Aylan Kurdi Karikatürü

Charlie Hebdo dergisi, Almanya’da yılbaşı gecesi yaşanan taciz olaylarını, Aylan Kurdi bebeğe gönderme yaparak yayınladığı “ırkçı” karikatür büyük tepki çekti.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo dergisi yeni editörlerinden Riss, (Laurent Sourisseau) Almanya’da yaşanan taciz olayları üzerine çizdiği karikatüre Avrupa’da tepki yağdı. Tacize karşı ses çıkartırken, mültecilerin yaşadığı dramın simge fotoğrafı haline gelen Aylan Kurdi’ye ırkçı bir dille sesleniyor.

Riss, son yayınlanan karikatüründe, yılbaşı akşamı Almanya’da yaşanan taciz olaylarına gönderme yaparak, “Aylan büyüseydi ne olacaktı?” diye soruyor. Karikatürün başlığında “Sığınmacılar” diye seslenen Riss, içeriğinde Aylan’ın karaya vuran bir çizimi altında “popo vurguncuları” olarak tanımladığı sığınmacılardan kaçan bir kadını betimliyor. Bu “tacizcilerin” sığınmacılar olduğunun kesin kararına varan Riss, Aylan’ın büyüyünce onlardan birine dönüşecek olduğunun garantisi verir gibi bir soru soruyor. “Aylan büyüseydi ne olacaktı?”

Karikatür, özellikle sosyal medyada büyük tepki gördü. Karikatür, “Irkçı ve iğrenç” olarak değerlendirildi.

Almanya’nın Köln kenti başta olmak üzere, yılbaşı gecesi 100’ün üzerinde kadın tacize uğradıklarını dile getirerek şikayette bulunmuşlardı. Bunun üzerine aşırı sağcı Pegida üyeleri sokaklarda sığınmacılara saldırmışlar ve başta Suriyeli ve Arapça konuşan mülteciler dahil, pekçok yabancı hedef haline gelmişti. Charlie Hebdo editörü Riss ise, Pegida gibi mültecileri suçladı. Alman polisi taciz skandallarında her hangi bir mülteci unsuru bulunduğunu kanıtlayamamış, bu gibi olaylarınsa daha önceki yıllarda da yaşandığı fakat üstünün kapatıldığı ülkede konuşulmaya başlanmıştı.

Cumhuriyet

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.