İyi Ki Doğdun ‘Aşk ve Gurur’!

Jane Austen, iflah olmaz bir romantikti. Romantik olmasının yanı sıra gerçekçiliğe de bir o kadar düşkündü. Bundan uzun zaman önce, ‘yaşasın katıksız dürüstlük’ olarak tabir edilebilecek bir çarpıcılıkla yazdı Aşk ve Gurur* adlı romanını. Acı ama gerçek temasını işlerken, imkansız aşklara şans vermeyi ihmal etmeyecek kadar kibar bir kalbi vardı.

Jane Austen’ın kaleme aldığı en güzel romanı Aşk ve Gurur, bugün tam 203 yaşında. İyi ki doğdun Aşk ve Gurur, sen olmasan ne yapardık biz?

28 Ocak 1813’ten beri Aşk ve Gurur’u okuyoruz; bıkmadan usanmadan. Galiba uzunca bir süre de bıkmadan okumaya devam edeceğiz. Yeri gelecek kelimeler yürüdüğümüz kaldırım taşlarına saçılacak. Yolda yürürken köşe başında Mr. Darcy ile karşılaşacağız, aşık olacağız. Bir anda saçımızda beyaz kurdelelerle baloda dans edeceğiz.

Her şeyin bir ‘peri masalına’ dönüşmesini beklerken gerçek hayat çarpacak yüzümüze. Camdan olmayan ayakkabımızın topuğu kırılacak, yere düşeceğiz. Üstümüz başımız darmaduman olacak. Ağlayacağız, başımıza türlü talihsizlikler gelecek. Gözlerimiz Mr. Darcy’yi arayacak ama bulamayacağız. Ne de olsa bu bir Jane Austen romanı, gerçeklikle sınanacağız.

Çünkü Jane Austen’ın içimize işlediği gibi ‘önce kendimizi bulmamız gerekecek’. Tüm kibirimizden, ön yargımızdan, küstahlığımızdan ve bencilliğimizden arındığımız gün kendimizle tanışacağız. Aşk ve Gurur’un sayfaları arasında kendimize rastlayacağız. Kendi şansımızı kendimiz yaratacağız, kelimelerin arasında Mr. Darcy’yi bulup sıkıca elini tutacağız.

Büyüyeceğiz. Aşk ve Gurur’u okuyarak büyüyeceğiz. Saçlarımıza beyazlar düştüğü günler gelse bile, Jane Austen’ın dediği gibi “Asıl önemli olan, sevmeyi öğrenme çabasıdır durmadan” diye tekrar edeceğiz.

Sevmekten vazgeçmeyeceğiz ve bol bol Jane Austen’ı yad edeceğiz.

*Aşk ve Gurur’un orijinal adı Gurur ve Önyargı’dır. Kitabı ülkemizde pek çok yayınevi ‘Aşk ve Gurur’ adıyla çıkardığı için her iki isim de kullanılmaktadır.

*Yazıda kullanılan görseller romanın ülkemizde basılan 1950 yılındaki kopyasına aittir. 50’li yıllarda kitap ‘Gurur ve Aşk’ olarak basılsa da daha sonra ‘Aşk ve Gurur’ olarak yaygınlaşmıştır.

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

4 Responses

 1. Sanat Antique dedi ki:

  Bir hayli geçmişe yönelik klasik baskılardan. Acaba kitabınızın kaçıncı baskı olduğu konusunda bilgi alma şansım bulunmakta mıdır? Eger ilk 5 baskı içerisinde ise bunlarla ilgilenen ciddi alıcılar tanımaktayım.

  • Neval Kurtulmuş dedi ki:

   Kitabın basım yılı 1950. Ama kaçıncı baskı olduğuna dair elimizde bir bilgi yok ne yazık ki. Gurur ve Aşk romanının 298 sayfalık ikinci cildi.

 2. Sanat Antique dedi ki:

  1947-48 aralığında Türkçe basımlar ortaya çıkmış olmalı. Ayrıca 1950 geçmişe dayanan bir kopya. İlk cilt de sizlerde midir sormamda bir sakınca yoksa?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.