2 Milyar Dolarlık Apple Hissesi Sattı!

Milyarder yatırımcı Carl Icahn Apple hisselerini sattı.

Dün hisselerini elden çıkardıktan sonra televizyonlara “Artık Apple’da hissemiz yok” diye açıklama yapan Icahn, bu kararında Apple’ın Çin’deki performansının etkisi olduğunu söyledi.

İşadamı Apple’daki hisselerinin satışından 2 milyar dolar elde etti. Halbuki bu yıl bir ara elindeki 53 milyon hissenin değeri 6,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Icahn genellikle yatırım yaptığı şirketlerde değişimi zorlayan bir işadamı ve bu özelliğiyle “aktivist yatırımcı” lakabını da almıştı.

‘Büyük bir şirket’

Apple hisselerini, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde hisse başına yaklaşık 68 dolardan işlem görürken almıştı.

Perşembe günü Icahn’ın satışından sonra Apple hisseleri günü yüzde 3’lük bir düşüşle 94,83 dolardan kapattı.

Icahn dün hisselerini satma kararını Apple yönetim kurulu başkanı Tim Cook’a haber verdiğini de söyledi.

“Bu sabah söylemek için kendisini aradım. Tabii biraz üzüldü. Ama ona, Apple’ın büyük bir şirket olduğunu söyledim” diye konuştu.

Carl Icahn Icahn İşletmeleri Holding’in çoğunluk hisselerine sahip. Şirketler grubunun madencilikten, emlakçılığa, otomotivden paketlemeye çok farklı alanlarda yatırımları var.

Çin’le ilgili endişeler

Icahn Amerikan mali haberler kanalı CNBC’ye verdiği mülakatta Çin ekonomisindeki yavaşlama ve hükümetin müdahale edebileceği kaygılarının Apple hisselerini satma kararında etkili olduğunu söyledi.

Mart ayında Çin hükümeti Çin’de kullanılan bütün internet içeriğinin Çin’deki internet sunucularında depolanmasını şart koşan bir yasa geçirmişti.

Bunun sonucu olarak Apple’ın iBooks ve iTunes film hizmetleri Çin’de kullanılması yasak hale geldiğinden kapatılmıştı.

Apple bu hizmetlere erişimin yakında yeniden sağlanacağını umduğunu bildirmişti.

Apple bu hafta başında iPhone satışları düşüşleri nedeniyle, yılın ikinci çeyreğinde gelirlerinin yüzde 13 düşüş gösterdiğini açıklamıştı.

BBC

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sezin Nil Tufan Bardakçı

Her şey için yeterli olduğu sanılır ama Nil için satranç oynamak elde ettiği şampiyonluklara rağmen sadece fazla iddialı bir hobiden ibaret. Yeterince zeki olduğunu göstermek yerine herkesin iyi olabilmeyi bu kadar dilediği bir oyunu kendisine iktisata yönlendiren bir analitik düşünce kaynağı olarak yorumluyor. Çok düşünüp az konuşuyor ve çok okuyup az yazıyor. Hayatın ona gelişini doğru yorumlayana kadar olanları saymazsak İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölümü mezunluğundan pek de haz etmiyor. Oyunun kurallarına aykırı bir “rok” daha deyip onu yenilmez satranççı kimliği Colly’e hapsetmeden hayatta savrulmayı umuyor. Maroon 5 eşliğinde. | nil.tufan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.