Hillary Clinton Başkan Adaylığını Garantiledi

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık yarışında Demokrat Parti aday adaylarından Hillary Clinton’ın partinin başkan adaylığı için gerekli delege sayısını garantilediği bildiriliyor.

Sonucun Associated Press haber ajansının adaylık seçimleriyle ilgili tuttuğu çetelede elde edildiği ifade ediliyor.

Sayıma göre, 2383 delegenin desteğine sahip.

Sonuca göre, Clinton ilk kez başlıca bir partinin kadın başkan adayı olma hakkını kazanmış olacak.

Ancak, rakibi Bernie Sanders Clinton’ın kazanmadığını ve kazanmak için Temmuz ayından önce oy kullanamayacak ve görüşlerini değiştirmeleri mümkün olan süper delegelerin desteğine ihtiyaç duyduğu açıklamasını yaptı.

 

Haber üzerine bir açıklama yapan Hillary Clinton “Eşi benzeri görülmemiş tarihi bir anın eşiğindeyiz ancak hala çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Clinton ayrıca, “Yarın önümüzde altı seçim var ve buralarda her bir oy için mücadele edeceğiz, özellikle de burada, California.”

AP Clinton’ın bu sonuca, Puerto Rico’daki ön seçimleri farkla kazanması ve süper delegelerinin taahütlerinin netleşmesi üzerine ulaştığını açıkladı.

BBC muhabiri Katty Kay, Clinton’ın ilk kez büyük bir partinin kadın adayı olmasının beklenen heyecanı yaratmamasının nedenin, Clinton’ın yıllardır siyasetin içinde önde gelen bir figür olması olduğunu söylüyor.

BBC