Cannes’a Damga Vuran Protesto

Tüm dünyada film, dizi ve televizyon yayınları yapan Netflix platformunun yapımcılığını üstlendiği iki filmden biri olan Güney Koreli yönetmen Bong Joon-Ho’nun Okja filminin Cannes Film kapsamındaki gösterimi protestoya sahne oldu.

OKJA 013 - 60.arw

Gösterim öncesi filmin önemli isimleri; Thierry Fremaux, Tilda Swinton, Darius Khondji, Paul Dano, Bong Joon-ho, Byung Hee-bong, Ahn Seo-hyun, Lily Collins, Steven Yeun, Giancarlo Esposito, Devon Bostick ve Jake Gyllenhaal kırmızı halıda oldukça eğlenceli dakikalar geçirdi.

Ancak filmin jeneriğinde Netflix logosunun görülmesiyle başlayan yuhalamalar, filmin ekrandaki boyutunun sinema perdesine uygun olmadığının anlaşılmasıyla arttı.

10 dakika sonra teknik sorun çözülünce filme yeniden başlandı.

Kurallar gereği Altın Palmiye için yarışacak filmlerin festivalden önce Fransa’da gösterilmiş olması gerekiyor.

Bazı sinemacılar, internet üzerinden yapılan bu gösterimin sinema gösteriminin yerini tutamayacağını öne sürüyor.

Yarışmanın jüri başkanı İspanyol Yönetmen Pedro Almadovar “Büyük perdede izlenmeyecek bir filmin Altın Palmiye almaması gerektiğini düşünüyorum” demişti.

Karnaval

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.