Alzheimer ve Kanserde Yeni Umut

Günümüzde tıp alanında çok önemli gelişmeler yaşanıyor fakat halen Alzheimer, kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklar için nihai çözüm bulunabilmiş değil. Her yıl çok sayıda insan bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Geliştirilen yeni bir yöntem sayesinde gelecekte bu hastalıkların görülme oranlarının çok daha azalması hedefleniyor.

Ambrosia isimli girişimin kurucusu ve bahsi geçen araştırmanın başındaki isim olan Jesse Karmazin, buldukları yöntemin tüm hastalıkları bitireceği gibi bir iddiası olmadığını fakat hayati tehlikeye yol açan hastalıkların yaşanmasını büyük ölçüde azaltabileceğini belirtiyor.

2016’nın Ağustos ayından beri deneyleri sürdüren ekip, 16 ve 25 yaş grubundan alınan kan plazmasını 35 yaş ve üzerindeki kişilere veriyor. Bu tedaviyi uygulamak için ekibe para ödeyen 70 kişi üzerinde tedavinin gerçekleştirildiği belirtiliyor. New Scientist’e açıklamalarda bulunan Jesse Karmazin, genç insanların kan plazmasının yaşlılara aktarılmasının yaşlılığa bağlı hastalıkların önüne geçebileceği belirtiliyor.

Ekibin yaptığı çalışmalar umut verici görünüyor fakat deneylerde bir plasebo grubunun olmaması soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Bilindiği üzere plasebo etkisi aslında bir işe yaramayan ilaçların telkinle vücutta bazı değişimler yaşanmasını sağlıyor. Bu deneye katılan kişilerin 8 bin dolarlık bir ödeme yaptığı düşünülürse plasebo etkisinin görülme ihtimali artıyor. Karmazin bir plasebo grubu oluşturmayı hedeflediğini ancak insanların gerçekten plazma transferi yapılmadan binlerce dolar ödemesinin zor olacağını belirtiyor. Testlerin devam edeceği belirtildi.

New Scientist, Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.