Çin’de Telefon Faturasını Ödemeyenleri Utandıran Uygulama

Çin‘de cep telefonu faturasını ödemeyen ve bu sebeple GSM operatörleriyle davalık olan kullanıcıları utandırmayı amaçlayan yeni bir uygulama başlatıldı.

Söz konusu düzenli şekilde bir hizmet almak olduğunda faturaları zamanında ödemek fazlasıyla önem taşıyor. Ancak bazı ekstrem durumlarda kullanıcılar uzun süre boyunca faturalarını ödemiyor veya maddi yetersizlikten ötürü ödeyemiyor. Bu durum da taraflar tarafından mahkemeye taşınıyor. Çin’de ise telefon faturalarını ödemeyen kullanıcılar “utandırma” yoluyla bezdirilecek gibi görünüyor.

BBC Radio‘nun haberine göre Çin’de hizmet veren bir GSM operatöründen hizmet alan fakat uzun zamandır faturasını ödemeyen kullanıcıları arayanlar enteresan bir mesajla karşılaşıyor. Bu mesaj Sistem otomatik olarak “Aradığınız kişi mahkeme tarafından ödeme kararı verilmiş olan borcunu ödememektedir. Lütfen bu kişiyi yasal zorunluluğunu yerine getirmek için teşvik edin. Desteğiniz için teşekkür ederiz.” sözlerinden oluşuyor. Böylece kullanıcıların borç durumu kendilerini arayan herkese iletilmiş oluyor.

Elbette üçüncü kişilerin borç durumunu öğrenmesi temelde bir yaptırım değil. Ancak Çin’deki bu yeni uygulama kullanıcıların borçlarından utanmasını ve ödeme yaparak bu uyarının çıkmasına engel olmasını amaçlıyor. Kısacası borç sahibi kişi üzerinde toplumsal baskı kuruluyor. Bu işten en fazla zararlı çıkanlar ise maddi durumu yetmediği için borcunu kapatamayanlar oluyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...