Sosyal medyada organize olup şato satın aldılar

Sosyal medya, birbirini tanımayan insanların örgütlenmesi için muazzam bir platform olduğunu gözler önüne serdi. Fransa’da meydana gelen olay bu durumun son zamanlardaki en iyi örneğini oluşturuyor. Sosyal medyada organize olan yaklaşık 6500 kişi 500 bin euroya yıkılmış bir şato satın aldı.

Ülkenin Trois-Moutiere’de kentinde bulunan Mothe-Chandeniers Şatosu, her biri en az 51 Euro veren 6 bin 500 kişi tarafından 500 bin Euro karşılığında satın alındı.

Grubun şimdiki hedefi ise yıkılmış durumdaki şatoyu restore etmek. Şato, bağışlar 1 milyon Euro’yu bulduğunda restore edilecek.

Habere konu olan şato oldukça eski bir tarihe sahip.

Fransa’daki Mothe-Chandeniers Şatosu Ortaçağ’da yaşanan savaşlar sırasında İngiltere tarafından iki kez ele geçirilmişti. Şato Fransız Devrimi esnasında iki kez yağmalanmıştı. Bu tarihten sonra şato terk edilmişti.

Şato daha sonra 1809’da zengin bir Parisli işadamı olan Francois Hennecart tarafından satın alındı ve restore edildi.

Şato 1932’deki yangın sonucu ise kullanılamaz hale geldi.

Karnaval

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...