Türkiye’ye Tesla Supercharger’lar kuruluyor

Elektrikli otomobil devi Tesla Supercharger istasyonlarını Türkiye’de de kurmak istiyor ve bu konuda Gersan Elektrik ile ortak çalışmalar yapıyor. İşte bu konuda açıklama yapan şirketin satış ve pazarlama direktörü Mustafa Serdar Şalcı, süreç hakkında detaylar veriyor.

Tesla, otomobillerini yüksek hızda şarj edebilen Supercharger istasyonlarını Ankara, İstanbul, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek, İzmir ve Konya’ya açmayı planlıyor. Geçtiğimiz haftalarda Tesla ile tek taraflı gizlilik sözleşmesi imzaladığını açıklayan Gersan Elektrik şirketi, kısa süre önce sürecin hem geçmişini hem de geleceğini detaylandırdı. Konu hakkında iHA‘ya açıklamada bulunan Mustafa Serdar Şalcı, ilk olarak Tesla ile görüşme hikayesinin elektrikli otomobil kullanıcıları aracılığıyla başladığını ifade ediyor. “Otomobil firmalarıyla sürekli temas halindeydik. Bunlardan bir tanesi de Tesla kullanıcılarıydı. Aynı şekilde Tesla‘yla da teknolojik olarak takibat başlattık. Bu bizim dışarıdan kendi ürünlerimizle alakalı bir süreçti.

Sonrasında Tesla kullanıcıları Türkiye‘de çoğalmaya başladı. Biz de bu kullanıcılara standart ürünlerimizi tedarik etmeye başladık. Bu ürünleri tedarik ettikten sonra kullanıcılar bu araçların ne kadar çevreci ve kullanımının avantajlı olduğunu gördükçe bu araçları daha fazla kullanma yoluna gittiler. Tabi o zamanda daha hızlı şarjlara ihtiyaç duyuldu. Biz de bu şarj istasyonlarını zaten mevcut teknolojimizle geliştirmiş olduğumuz için bununla ilgili taleplerin bize geldiğini gördük. Firma olarak zaten bu istasyonları diğer araç yapılarına uygun olarak üretmekteydik.

Ancak Tesla‘nın kendine özgü bir yapısı olmasından dolayı bunu kendi başımıza yapmamız mümkün değildi. Bundan dolayı da gerek müşterilerimizin gerekse bizim temaslarımız Tesla ile bu şekilde başlamış oldu” diye konuşan Şalcı, sürecin teknik olarak başladığını belirtiyor. Uyumun gerçekleştirildiği takdirde ürünleri kendi markaları ile satabileceklerine vurgu yapan direktör, “Biz şuanda işi teknik olarak başlatmanın antantını yapmış olduk. Bu anlamda süreç başladıktan sonra biz zaten hali hazırda üretim gamımızda hazır olan ürünleri Tesla’ya uygun olarak da üretebilmenin ara modüllerini gerçekleştireceğiz. Bunlar birkaç aylık bir süreç olacak bizim için.

Bu birkaç aylık süreç sonrasında biz bu uyumu gerçekleştirdikten sonra bu ürünleri kendi markamızla satabilir durumda olacağız. Tesla şimdiye kadar kendi markasıyla kendi ürünü olarak ya ücretsiz ya da kendisi satarak tedarik ediyordu. Ama biz şimdi bu bölgede sadece ülke bazında değil global olarak bu ürünleri ister Tesla bünyesinde ister kendi bünyemizde, kendi markamızla tedarik edebilir duruma geleceğiz. Tabi bu ar-ge sürecinden, ürünün prototip olarak ortaya çıkmasından sonraki bir süreç” cümlelerini kullanıyor.

Gersan Elektrik, Tesla Supercharger istasyonları yanında kablosuz şarj teknolojileri de geliştiriyor
Mustafa Serdar Şalcı yapılacak istasyonlar hakkında ise şöyle konuşuyor: “Üreteceğimiz istasyonlar DC şarj istasyonları dolayısıyla normal şebeke geriliminden şarjdan farklı olarak daha yüksek güçlerle şarj işlemini yapıyor ki bunlar yaklaşık 50 ile 125 kilowatt arasında değişkenlik gösteriyor.

Tesla’nın zaten en önemli özelliği bu şarj hızını ciddi anlamda yüksek güçle yaparak düşürmesi. Şarj hızını düşündüğünüz zaman bu yaklaşık olarak 15 ile 30 dakika arasında aracın yüzde 80’nine varan batarya kapasitesini doldurabilmiş olacak. Biz de zaten bunu hedefleyerek DC şarj sistemlerine geçiş yaptık. Ama ileride bu güç çok daha fazla 200-300 kilowattlara kadar çıkabileceğini tahmin ediyoruz.
Aynı şekilde benzer olarak kablosuz şarj sistemleri de üzerinde çalıştığımız daha geleceğe yönelik sistemler. Bunlarla takviye edilerek artık şarj sorununun çok daha kısa sürelerde yapılabileceğini tamamen problem olmaktan çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

Günümüzde artık araç menzilleri giderek 400 kilometrelere standart hale getirilebilir bir şekilde yaklaşmış durumda. Tesla’nın yeni duyurmuş olduğu bin kilometre menzilli araçları düşünecek olursak artık bu şarjlarla çok rahat ortalama 500-600 kilometre belki 700-800 kilometre gidilebilecek menziller olacak diye düşünüyoruz”.

Özetle Tesla Supercharger istasyonları sonunda ülkemize de geliyor. Tarih belli olmamasına rağmen bunun için yerli bir firmanın çalışma yapıyor olması ise çok güzel görünüyor. Model 3 ile 35 bin dolar seviyesine inen Tesla elektrikli otomobiller, yakında ülkemizde daha popüler hale gelecek gibi duruyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.