Close

Bekarlar için yılbaşında hayatta kalma rehberi

Yılbaşının giderek yaklaşıyor olması kimilerinde son ses Mariah Carey açıp, başına taktığı Noel Baba şapkasıyla dans etme isteği yaratıyor. Ama kimi de bu zamanların gerilimini daha Aralık’a girer girmez hissetmeye başlıyor. İkinci kategorideyseniz, büyük ihtimalle siz de ‘bekarlar’ kategorisindesiniz.

Bazen insan, ‘Ona küçük sürprizler yapın’, ‘Sevgilinize alabileceğiniz en güzel hediyeler için, tıklayın’ gibi milyonlarca pazarlama mesajına maruz kaldığı bu günlerde ilişkisi olmasa da kendi başına hayattan zevk alabildiğini hatırlamakta zorlanıyor. Sizi çok iyi anlıyoruz ve tam da bu yüzden, bu konuyu masaya yatırıyoruz: Hem yalnız olmadığınızı hatırlatmak, hem de bu sürecin tadına varmanızı sağlamak için, başlayalım mı?

Öncelikle herkesin harika hissettiğini adeta naklen yayın yaptığı anları kaldıramayacak gibiyseniz, Instagram ve Facebook’a biraz ara verin deriz. Zira zaten yaratılan ikincil imajlarla sahte de olsa bizleri hayran bırakan kimlikler bu dönemde zirve yapacağı için sizi zorlayabilir; ki o paylaşımlar en mutlu insanı bile zorluyor, öyle düşünün.

sad-christmas-pretty-female

Evet, çok klişe, belki milyon kere duydunuz; ama hala çok önemli: Yapmanız gereken ilk iş, sadece şimdilerde değil, her zaman kendinizi sevmek.

Bunu kolaylaştırmak için de adımlar var tabii. Mesela bir akşam en sevdiğiniz çikolatayla güzel bir filmi birleştirebilir, bir günü masaja ayırabilir, ertesi günü en yakın arkadaşlarınızda bir araya gelebilir veya ailenizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ya da çocukluğunuzda bu zamanlarda çok severek yaptığınız şeyleri yapabilir, yiyebilir veya izleyebilir ve o zamanlardaki mutluluğu yeniden hissedebilirsiniz. Tek başına bir birey olarak da mutlu olmak aslında bu kadar kolay!

Portrait of frustrated young woman near christmas tree

Yılbaşı sürecinde depresyon moduna girip, slow müziklerle kendinizi iyice aşağı çekmeyi bırakın lütfen. Zaten size faydası olmadığı gibi, bir de zararı var! Bu yüzden bu tarz davranışlara yöneldiğiniz anda derin bir nefes alıp, gelen davetiyeleri kabul etmeye başlayın.

Biz bir anda böyle bir şey yazınca şaşırdınız tabii, anlıyoruz. Ama şöyle ki; modunuz düşükken daha bile aşağı çekmeyi başardığınızda hayata karşı bir kızgınlık, bir hayal kırıklığı duygusu başlıyor. Onu takiben de insanlardan uzaklaşmak ve sokağa çıkma isteğinin azalması izliyor. E buradan sonrası da depresyona yaklaşacağı için tam bu noktada gelen davetiyelerden birkaçını kabul edip, sosyal hayata karışmak zorunda kalmanız en iyisi.

Crouch-Bill-Murrays-Little-Christmas-Miracle-1200

– Herkes yılın her dönemini aynı şekilde geçirecek veya bu dönemde Courchevel’e gitmezseniz siz mutlu olamayacaksınız diye bir şey yok. Herkesin keyif aldığı yılın bu döneminde yapmayı sevdikleri farklı olduğundan hayali bir standart yaratıp, kendinizi ona uyma konusunda baskı yapmayın.

Aksi halde uyamadığınızda bu size yok tere yeni bir hayal kırıklığı olarak dönebilir, dikkat! Yılın bu ve benzer zamanlarında yapabileceğiniz en iyi şey, gerçekten sevdiğiniz insanlar ve aktivitelerle meşgul olmak ve eğlenmek aslında.

2204449610_6a0aa9d569_o_d

Elle

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.