Stephen Hawking Dünya’nın sonunun tarihini verdi

‘Stephen Hawking’in Favori Yerleri’ (Stephen Hawking’s Favorite Places) adlı belgeselin ikinci bölümü yayınlandı. Ünlü fizikçiye göre, küresel ısınmanın devam etmesi, Dünya’da yaşamayı dayanılmaz kılacak. Hatta 200-500 yıl sonra insanlık kendine yeni bir yuva aramak zorunda kalacak.

Stephen Hawking insanlığın geleceğine dair can sıkıcı öngörülerde bulunmaya devam ediyor. ‘Stephen Hawking’in Favori Yerleri’ belgeselinin ikinci bölümünde ünlü fizikçi, küresel ısınmanın Dünya’da yaşamayı dayanılmaz hale getireceğini ifade etti. Hawking’e göre sera etkisi sorunu çözülmezse Dünya, Venüs’ün kaderini yaşayacak. Yani kendi sonumuzu kendimiz getiriyoruz.

Kıyamet teorisyeni olarak bilinen Hawking’in sempatik yorumu şöyle: “İklim değişikliğinin olmadığını savunan biriyle karşılaşırsanız onlara Venüs’e gitmelerini söyleyin. Yolculuk masraflarını ben karşılarım.”

Bu arada Venüs bundan 4.5 milyar yıl önce Dünya gibi, üzerinde su ve bitki olan bir gezegendi. NASA’nın araştırmalarına göre, sera gazının etkisiyle sıcaklığı 462 santigrat dereceye çıktı. Okyanusları buharlaştı, kurak hale geldi ve bugünkü halini aldı.

Hawking, Dünya’nın kaderinin Venüs’ün kaderiyle aynı olacağını öngörüyor. Dünya’nın yaşının 4.5 milyar yıl olduğunu belirterek, insanlığın 200-500 yıl sonra kendine yeni bir yuva araması gerekeceğini söylüyor.

Milliyet

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

You may also like...