12 günlük uzay tatili 9,5 milyon dolar olacak

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyetlerinde devam eden bir uzay şirketi, yakın zaman sonra yörüngede otel kuracaklarını ve 9,5 milyon dolar verenleri uzay oteline götüreceklerini açıkladı.

Kaliforniya’da düzenlenen Space 2.0 Konferansı’na katılan şirketlerden bir tanesi olan Orion Span, izleyenleri heyecanlandıran projesinin detaylarını paylaştı. Yakın zaman sonra Dünya yörüngesine lüks bir otel inşa etmek istediklerini söyleyen şirket, yeterli ücreti ödeyen kişilerin, 12 gün boyunca uzayda yaşayabileceklerini söyledi.

Aurora Station adı verilen projenin, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi alçak yörüngede seyahat edeceği ve 6 kişilik konaklama kapasitesinin bulunacağı belirtildi. Konaklayanların 2 tanesinin astronot, 4 tanesinin ise turist olacağını aktaran Orion Span yetkilileri, herkesin katılmak isteyeceği bu seyahatin ücretini de açıkladı.

Şirketin kurucusu olan Frank Bunger, uzaydaki ilk otelde kalmak isteyenlerin şimdiden 80 bin dolarlık ön ödeme yaparak sıraya gireceklerini ve 12 günlük uzay tatili için 9,5 milyon dolar yani günümüz dolar kuruyla 38 milyon Türk Lirası ödeyeceklerini kaydetti. Önümüzdeki yıllarda geliştirme süresinin tamamlanması beklenen Aurora Station projesinin, 2021 yılında uzaya gönderileceği ve ilk konuklarını ağırlamaya başlayacağı söylenenler arasında yerini aldı.

Tamindir

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.