Oscar ödüllü yönetmen Milos Forman hayatını kaybetti

Çek asıllı Amerikalı yönetmen Milos Forman’ın ölüm haberini menejerliğini yapan Dennis Aspland duyurdu. Aspland, Forman’ın eşinden aldığı bilgi doğrultusunda usta yönetmenin Connecticut’ta tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumduğunu belirtti.

Ünlü yönetmen Forman’ın ölüm haberi sinema dünyasını yasa boğdu. Oyuncu Antonio Banderas Twitter’da bir paylaştığı mesajında “Milos Forman aramızdan ayrıldı. Sinemanın dahi adamı ve insanları tasvir etmekte bir usta. Huzur içinde yatsın” dedi.

Forman’ın Aydaki Adam (Man on the moon) filminde oynayan Jim Carrey ise “Kendisiyle aynı proje içerisinde çalışmış olmaktan gurur duyuyorum. Unutulmaz bir anıydı” dedi.

1975 yılında çekilen Guguk Kuşu, Forman’a Oscar ödülü getirmişti.

Çekoslovak kökenli Forman’ın anne ve babası Nazi kamplarında öldürülmüştü.

ABD’li film yönetmeni Milos Forman’a 1975’te çektiği Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) ve 1984’te yönettiği Amadeus filmleri En İyi Yönetmen Oscarlarını getirmiş; Skandalın Adı Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt) filmiyle de bu ödüle aday gösterilmişti.

Forman, bu üç filmin her biri ile Altın Küre de kazanmıştı.

 

DW Türkçe

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.