Elektrikli Porsche’nin ismi Türkçe kökenli ‘Taycan’ oldu

Porsche 70. yıl kutlamaları sırasında Mission E concept olarak bildiğimiz yüzde yüz elektrikli otomobilinin seri üretim versiyonunu duyurdu. İşte Türkçe kökenli ismiyle Porsche Taycan!

Porsche Taycan ne demek?

Şirketin 70. yıl kutlamaları sırasında Porsche Müzesi’nde karşımıza çıkan markanın ilk yüzde yüz elektrikli otomobili, Tesla’ya rakip olmaya hazırlanıyor.

Şirketin CEO’su tarafından açıklanan bilgiye göreyse modelin adı Taycan oldu. Türkçe kökenli bir isim olan Taycan için CEO, “Canlı, Genç At” vurgusunun yapılmak istendiğini belirtti. Böylece markanın logosundaki at figürüne atıfta bulunulduğu gibi, Porsche’nin ürün gamında yer alan Macan modeliyle bir kafiye tutturulmuş.

Oliver Blume tarafından açıklanan Taycan, önümüzdeki yıl itibariyle üretim bandına çıkacak. Toplamda 592 beygir güç üretebilen iki elektrikli motorun kullanıldığı modelde yaklaşık 500 km menzil sunulacak.

Sıfırdan yüze 3.5 saniyede çıkabilen otomobil, sıfırdan iki yüze ise 12 saniyede ulaşabiliyor. Bu verilere göreyse Tesla modelleri Porsche Taycan’ın tozunu yutacak gibi gözüküyor.

Modelin iddialı olduğu yanlardan birisi ise şarj tarafında karşımıza çıktı. Açıklananlara göre Porsche Taycan ile 4 dakikalık bir şarj sonrasında 100 km yol gidilebilecek. 15 dakikalık hızlı şarj sonrasında ise 380 km menzile ulaşmış olacak.

Bu doğrultuda hızlı şarj istasyonuna yönelik yatırımlarını genişleten Volkswagen grubu, ABD ve Avrupa’da 500 DC hızlı şarj istasyonu kurulumu için düğmeye bastı.

Markanın ilk tam elektrikli modeli olan Taycan 2019 sonunda asfalta çıkmış olacak.

Shiftdelete

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.