Close

Apple’ın New York’ta düzenlediği 30 Ekim etkinliğinde tanıtılan modellerden biri yeni iPad Pro oldu. Apple’ın resmi lansmanı ile yeni iPad Pro tanıtıldı.

Yeni iPad Pro tanıtıldı

Yeni iPad Pro modeli, tamamen yenilenen tasarımı ile dikkat çeken bir model. Bu modelin en büyük yeniliği ise, Touch ID yerine Face ID güvenlik desteği sunacak olması. iPhone XR modelinde olduğu Liquid Retina teknolojisine sahip olan iPad Pro, bugüne kadar yapılmış olan en gelişmiş ekran deneyimi sunacak. Tasarımdaki en önemli gelişmelerden biri de, kalınlık noktasında karşımıza çıkıyor. iPad Pro, sadece 5.8 mm kalınlığa sahip.

Face ID ile donatılan iPad Pro modelinde Apple’ın 7 nm üretim mimarisinde üretilen A12 Bionic işlemcisinin X sürümü olan A12X Bionic yer alıyor.

8 çekirdekli CPU ve 7 çekirdekli GPU ile üretilen A12X Bionic işlemcisi, 10 milyar transistör ile geliyor. Bu işlemcide yer alan grafik birimi ise ilk iPad modelindeki GPU’ya göre 1000 kat daha yüksek performansa sahip. Sunumda, oyun deneyiminin Xbox One S seviyesinde olacağı da iddia ediliyor.

A12X Bionic’te yer alan işlemci ise 4 tane performans ve 4 tane enerji verimliliği odaklı çekirdekten oluşuyor. Neural Engine ile yapay zeka desteği de sunuyor.Depolama noktasında ise 1 TB’a kadar kapasite seçeneklerini göreceğiz.

Yeni iPad Pro USB Type-C ile geliyor

Apple, yeni iPad Pro modelinde USB Type-C girişine yer veriyor. Gün boyu pil ömrü sunabilecek olan iPad Pro,USB Type-C girişi üzerinden iPhone’ları da şarj edebilecek.

Gigabit seviyesinde LTE desteği, Bluetooth 5.0, eSIM desteği, dört hoparlör, woofer ve tweeter gibi ses deneyimini artıracak donanımlar da iPad Pro’nun önemli özelliklerinin başında geliyor.

Yeni iPad Pro modeli ile duyurusu yapılan bir diğer önemli yenilik, Photoshop oldu. Adobe Photoshop, iPad Pro ve Apple Pencil desteği ile tanıtıldı. Photoshop’un tüm yetenekleri ve özellikleri, Apple Pencil ve iPad Pro için baştan sona optimize edilmiş durumda.

iPad Pro’nun kasa içinde yer alan 102 mıknatıs, Apple Pencil ve diğer aksesuarların son derece sıkı bir şekilde cihazla birleşmesini sağlıyor.

Yeni iPad Pro fiyatı

Apple’ın tanıtımını yaptığı iPad Pro modelinin fiyatı da resmi olarak açıklandı. 64 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB kapasiteli 11 inç boyutlu iPad Pro modelleri 799 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

12.9 inç boyutlu iPad Pro modellerinde de 64 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB kapasiteli modeller yer alacak. Bu serinin başlangıç fiyatı ise 999 dolar olarak açıklandı.

11 inç iPad Pro başlangıç fiyatı 5,899 TL olarak belirlenirken, 12.9 inçlik modelin fiyatı 7,399 TL olarak belirlendi.

Shiftdelete

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.