5 dakikada şarj olabilen elektrikli otomobil: Mark Zero

Elektrikli otomobil almak isteyen sürücülerin çekindiği önemli bir konu ise, şüphesiz ki otomobillerin şarj süresi. Sürücülerin çekindiği bu konuya değinen Piech, 5 dakikada yüzde 80 şarj olabilen elektrikli otomobil Mark Zero ile tüm dengeleri bozmaya geliyor!

5 dakikada şarj olabilen elektrikli otomobil Mark Zero

Volkswagen‘in kurucusu Ferdinand Piech’in soyundan olan Toni Piech’in sahip olduğu marka, yeni nesil elektrikli otomobilini piyasa sunmaya hazırlanıyor.

Marka tarafından aktarılan bilgilere göre, söz konusu elektrikli otomobilin bataryasında yer alan özel hücreler sayesinde yüksek akımları ısınmadan kaldırabiliyor.

Piech yetkililerinin paylaşmış olduğu verilere göre, söz konusu bu bataryanın yüzde 80 şarj oranına sadece 4 dakika 40 saniyede ulaşabiliyor. Tıpkı, standart bir otomobilin deposunun eş değer sürede bataryası dolan Mark Zero, hızlı şarj özelliği ile tabiri caizse tüm dengeleri bozmaya geliyor.

5 dakika içerisinde neredeyse dolan bu batarya ile toplamda 500 kilometre menzil yapabilen bu otomobil, sergilemiş olduğu performansla da ön plana çıkmayı başarıyor.

Bu kısımda hem önde ve hem arka olmak üzere toplamda iki adet 150kW elektrikli motora ev sahipliği yapan aracın 0’dan 100’e 3.2 saniyede ulaştığını da özellikle belirtiliyor.

Piech Mark Zero / 5 dakikada şarj olabilen elektrikli otomobil Mark Zeo

Maksimum olarak da 249km/s hıza ulaşabilen elektrikli otomobilin dikkat çeken bir diğer özelliği ise modüler bir yapıya sahip olması olarak gösteriliyor.

Bu yapı sayesinde, yeni nesil otomobil sürekli olarak güncel tutulabilecek. Örneğin, Mark Zero’ya güç veren bataryanın daha yüksek kapasiteli batarya ile değiştirilmesi mümkün olacak. Böylece kullanıcılar, bunun gibi birçok şeyi aracı takıp çıkartabilecek.

Tüm bu dikkat çeken özelliklere ev sahipliği yapan Mark Zero’nun 2 koltuklu, 4 koltuklu ve SUV versiyonu şeklinde üretileceği de belirtiliyor.

Tabi, süper hızlı şarj desteğine sahip olan bu elektrikli otomobilin piyasaya sunulması için gerekli alt yapının daha sağlanmadığını da belirtelim.

Shiftdelete

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar: