Kasaba, yanlış yerde kış uykusuna yatan ayının uyanmasını bekliyor

Rusya’nın Çelyabinsk bölgesindeki Snejinsk şehiri yakınlarında yanlış bir noktada uykuya dalan ayının uyanması bekleniyor. Şehir yetkilileri ayının uyandıktan sonra tabii hayat alanına götürülebilmesi için içi yiyecek dolu bir kafes hazırlandı.

Çelyabinsk’teki Snejinsk şehiri yakınlarında bir boz ayı Aralık 2018’de yanlış bir noktada uykuya daldı.

Şehir yetkilileri, o vakitten beri zarar görmemesi için ayıyı savunuyor ve hâlâ uyanmasını bekliyor.

Çelyabinsk’ten Ekoloji Bakanlığı yetkilisi Vitaliy Berzukov, Znak.com’a yaptığı izahta “Güney Ural’da ayıların uykusu ekseriyetle mart ortasından nisana kadar sürüyor. Ancak bu ayının daha erken uyanmasını bekliyoruz, çünkü inde değil, çayırlıkta dallar ve otlardan bir yuva içinde uykuya dalmış. Görünüşe göre korkmuş ve ormandan şehre gelmiş” diye konuştu.

Berzukov’a göre, ayı için içi yem dolu bir kafes hazırlandı. Uyandıktan sonra aç olması beklenen ayının devlet savunma alanına götürülmesi ve oradan da doğal ortamına bırakılması tasarılanıyor.

Şehirde geçen sene da bir ayı yolun iki kilometre uzağında uyumuştu. Yetkililer ayıyı öldürmeyip uyanmasını ve ormana bırakılmasını beklemişlerdi.

Nayn

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

İlgili Yazılar: