Close

Ekvador, Assange’ın eşyalarını ABD’ye teslim edecek

Ekvador’un, Londra Büyükelçiliği’nde bulunan WikiLeaks kurucusu Assange’a ait belge ve eşyaları ABD’ye teslim edeceği bildirildi.

El Pais gazetesinin, eline geçen resmi bildiriye dayandırdığı haberinde, Ekvador yönetiminin Londra Büyükelçiliği’nde bulunan Julian Assange’a ait belge ve eşyaları ABD’ye teslim edeceğini duyurdu.

Haberde, Assange’a ait belgelerin, mobil telefonların, hafıza kartlarının ve bilgisayarların ABD’ye teslim edileceği, WikiLeaks kurucusunun yaşamış olduğu odanın 20 Mayıs’ta aranması planlandığı kaydedildi.

​Assange, ABD’nin talebiyle sığındığı Ekvador’un İngiltere Büyükelçiliği’nden 11 Nisan tarihinde zorla çıkarılarak gözaltına alınmıştı. Assange’ın sınır dışı edilmesinin değerlendirileceği duruşma 30 Mayıs’ta yapılacak.

ABD tarafından ‘tarihin en büyük gizli bilgileri sızdırma’ faaliyetiyle suçlanan Assange, ABD’ye iadesi durumunda ‘tarihin en büyük gizli belge sızdırma operasyonu’ suçlamasıyla karşılaşacak.

Nayn

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.