Close

Paris’te ses radarı devreye giriyor

Fransa’nın başkenti Paris’te gürültü kirliliğine yol açan arabalara otomatik olarak ceza kesen bir ‘Ses Radarı’ test ediliyor. Projenin hayata geçmesi halinde araçlardan çıkan ses düzeyine göre ceza miktarı da değişecek.

Sistemde sesin kaynağını doğru hesaplayabilmesi adına 4 adet mikrofon bulunuyor, bu sayede ses dosyası görüntü dosyası ile birleştirilip ses yapan araç işaretleniyor. Şu anda Paris’te 40 adet Ses Radarı aktif kullanımda ve 17 adet daha kullanıma geçirilmesi bekleniyor. Cihazların konuşlandırıldığı yerler ise tahmin edebileceğiniz gibi şehrin kalabalık kısımları.

Ancak bu cihazlar şu an için ceza kesmek amacıyla değil sadece test amacıyla kullanılıyor. Cihazların güvenilirliği kanıtlandıktan sonra resmi olarak bu projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Eğer bu proje hayata geçerse, ceza miktarları ses düzeylerine göre kategorilendirelecek.

Shiftdelete, T24

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.