Close

Nokia 9 PureView, DxOMark’ta sınıfta kaldı!

Uzun bir süreden sonra telefon pazarına HMD Global çatısı altında geri dönen Nokia kullanıcılara oldukça fazla model seçeneği sundu. Ancak, bugüne kadar tanıtılan modeller arasında, beş kameralı Nokia 9 PureView ayrı bir yere sahip.

Arka tarafta yer alan kamera sayısının bu kadar yüksek olması, fotoğraf ve video konusundaki beklentileri çok üst noktalara taşıyor. Ancak, daha fazla kameranın daha iyi görüntü anlamına gelmediği bugün bir kez daha kanıtlandı.

Nokia 9 PureView DxOMark skoru açıklandı

Teknolojik cihazların kameralarını inceleyerek puanlayan DxOMark, Nokia 9’un genel kamera performansına 85 puan verdi. Beş arka kameralı telefona fotoğraf çekimi konusunda 88, video çekimi konusunda ise 80 puan verildi.

ToF sensörü sayesinde derinlik algılama işlemini oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştiren telefon, etkileyici bokeh yani portre fotoğraflar çekebilirken, otofokus konusunda DxOMark yetkililerinden tam not alıyor. Bu iki özellikte başarılı olan cihaz, genel toplamda maalesef aynı başarıyı elde edemiyor.

Nokia 9’un videoları titreşimden arındırma konusunda başarılı olduğu belirtiliyor. Video skorunun bu kadar düşük olma nedeni ise cihazın çekim sırasında beş kameradan sadece birini kullanabiliyor olması.

Nokia 8 Sirocco video çekimi konusunda Nokia 9’u geride bırakmayı başarıyor. Buna ek olarak görüntü sabitleme teknolojisinin elektronik olduğunu ve sadece Full HD video çekimlerinde çalıştığını belirtmeliyiz.

https://shiftdelete.net/nokia-9-pureview-dxomark-hayal-kirikligi-oldu
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.