Close

Otaş’ın 2 yıl boyunca ödemediği borçlar nedeniyle Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesinin kredi veren Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası gibi şirketlere devri geçen yıl Ağustos ayında gerçekleşmişti. Bankalar hisselerini satışa çıkardı.

Bankalar tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, Türk Telekom hisseleri konusunda ABD merkezli Morgan Stanley’e yetki verildiği belirtildi. İşte KAP’a gönderilen açıklamanın tamamı;

“Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’nin (LYY) veya LYY sahipliğindeki %55’lik Türk Telekomünikasyon A.Ş. paylarının satışı amacıyla Morgan Stanley & Co. International plc. (Morgan Stanley) satış danışmanı olarak yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda satış ile ilgili gerekli çalışmalar ve potansiyel yatırımcılarla görüşmeler başlatılacaktır. Satış sürecinde Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yerel danışman olarak görev alacaklardır.”

Türk Telekom hisselerine ne oldu?

Telekom’un yüzde 55’lik hissesi 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara 21 yıllığına Otaş’a kiralanmıştı. Oger Telecom grubu şirketlerinden Otaş, bu hisseleri teminat olarak göstererek bankalardan 2013 yılında 4.7 milyar dolar kredi aldı.

Grubun sahibi Hariri ailesi borçları ödememeye başladı ve zor durumda olduğunu belirtti. İki yıl boyunca 290 milyon dolarlık taksitler ödenmeyince bankalar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile masaya oturdu.

Bunların başında 1.5 milyar dolar veren Akbank, 1 milyar dolar veren Garanti Bankası, 500 milyon dolar kredi veren İş Bankası gelirken, 26 banka daha bulunuyor. En sonunda Otaş’ın hisselerinin bankalara geçirilmesine karar verildi.

https://shiftdelete.net/turk-telekom-hisseleri-yeniden-satisa-sunuldu
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.