Huawei Mate 30 için sonradan yüklenen Google uygulamaları engellendi

Huawei, Mate 30 ailesini ağustos ayının sonunda tanıttı. Akıllı telefonlar özellikleri kadar, Google desteğinin olmamasıyla da çok konuşuldu. Google uygulamaları ile gelmeyen ilk Huawei modellerinin pazarda ne yapacağı merak edilirken, bu uygulamaların cihaza nasıl yüklenebileceği ile ilgili haberler ortaya çıkmaya başladı. Mate 30 Pro Google uygulamaları ile ilgili son haberse bu kapıyı kapattı.

Mate 30 Pro Google uygulamaları kapısı kapandı

LZPlay isimli uygulama, Mate 30 ailesine Google uygulamalarının yüklenmesini sağlıyordu. Ancak, bu arka kapı kısa süre içinde kapatıldı. John Wu isimli güvenlik araştırmacısı LZPlay uygulamasının Google uygulamalarını nasıl yüklediğini anlatan bir ön araştırma yayınladı.

Wu, LZPlay’in Huawei telefonlarında bulunan bazı özel Android izinlerini kullandığını söyledi. Ancak bu izinlerin yalnızca Huawei tarafından dijital olarak olarak imzalanan uygulamalar tarafından verilebileceğinin ve bir uygulamanın bu imzayı alabilmesi için bir inceleme süresinden geçmesi gerektiğinin de altını çizdi.

LZPlay’in bu açıklamalarının ardından LZPlay.net çevrim dışı duruma getirildi ve APK’lerin daha önce indirilen kopyaları eskisi gibi çalışmadı.

Bir diğer ilgi çeken noktaya ise Android Central’dan Alex Dobie’nin yaptığı güvenlik açıklaması oldu. Bir Android cihazın güvenli olup olmadığını gösteren en önemli kriter, SafetyNet testlerini geçebiliyor olması. Ancak, Google uygulamaları yüklü hiçbir Mate 30 Pro modelinin bu testleri geçemediği açıklandı.

SafetyNet testlerini geçmek, Google Pay’i kullanabilmenin şartlarından biri.

https://shiftdelete.net/mate-30-pro-icin-google-kapisi-yine-kapandi