Close

Dünyanın en uzun ticari uçuş rekoru bir kez daha kırıldı

Qantas Havayolları‘na ait bir ticari uçak, dünyanın ilk aktarmasız Sidney – New York uçuşunu gerçekleştirdi. Bu uçuş aynı zamanda dünyanın en uzun ticari uçuşu olmayı başarırken, en uzun direkt uçuş rekoru kırmayı da başardı.

19 saat 16 dakika havada kalarak, en uzun direkt uçuş rekoru kıran Qantas Havayolları, bu rekorla yetinmeyecek gibi gözüküyor.

Qantas Havayolları, önümüzdeki aylarda yeni bir en uzun direkt uçuşu rekoru kırmayı hedefliyor. Planlanan rota ise Sidney – Londra olacak. Yaklaşık 805 km daha uzun olan bu rota, yaklaşık 1 saat daha uzun bir uçuş anlamına geliyor.

Her ne kadar tam kapasite yük ile bu uçuşun gerçekleşme imkanı bulunmuyor olsa da, gelecekte bunun da mümkün hale gelmesi amaçlanıyor.

Havayolları bu uçuşun başarılı olmasındaki en büyü etken olarak, yapılan mühendislik araştırmalarını gösterdi.

Bu tarz araştırmalar için bütçe ayırmaya devam edeceklerini açıklayan yetkililer, başarıdan oldukça memnun olduklarını da ekledi.

https://shiftdelete.net/dunyanin-en-uzun-ticari-ucusu-gerceklestirildi

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. | emre.kalkan@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.