Close

Elon Musk’tan Mars şehri hakkında açıklamalar

Ay’ın ardından Mars’a da ulaşmak insanoğlunun en büyük rüyalarından biri. SpaceX CEO’su Elon Musk, sadece Mars’a ulaşmak için değil aynı zamanda gezegende insan yerleşimini desteklemek için de sürdürülebilir bir şehir kurma hedefini açıkladı.

Kırmızı gezegende sürdürülebilir bir temel oluşturmak için zaman çizelgeleri ve araç gereklilikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Musk’ın bu projesi tüm dünyada büyük heyecan yarattı.

Kaliforniya’daki ABD Hava Kuvvetleri etkinliğinde bu hafta başında yaptığı yorumlar hakkında bir soruya değinen Musk, nihai hedefin yapılması şartıyla, esas olarak, Starship uçuşları için sadece yaklaşık 2 milyon dolarlık fırlatma maliyetinin gerekli olduğunu söyledi. Mars’ta kendi kendine yeten şehri gerçeğe dönüştürmek için, SpaceX‘in kargo, altyapı ve mürettebatı Mars’a taşıması gerektiğine değinen ünlü girişimci, bu operasyonlar için yaklaşık 1000 uzay aracına ihtiyaç duyulacağını vurguladı. Musk, gerçekçi bir şekilde planlanacak söz konusu hamlenin yaklaşık 20 yıl süreceğini aktardı.

SpaceX ve Tesla gibi projeleriyle tüm dünyada adından sıkça söz ettiren ünlü girişimci Elon Musk, insanlığın uzay ideallerine ilişkin de birçok hayalini farklı vesilelerle paylaşıyor. Mars’a gitmek de Musk’ın üzerinde durduğu konulardan biri.

NASA, uzay misyonları açısından 2024’ü stratejik bir dönüm noktası olarak belirdi. SpaceX de 2022’ye kadar Mars’a yönelik bir operasyon planladıklarını açıklamıştı.

Elon Musk daha önce de Mars’a iniş için 2024 yılından bahsetmişti. Ancak gerçekçi bir bakışla ne 2024’ün ne de 20 yıl sonra diye tabir edilen periyodun Mars’ta ilk “sürdürülebilir şehri” kurmak için yeterli olmayacağı, en azından şimdiki duruma göre, açık.

https://shiftdelete.net/elon-musk-mars-kurulacak-sehir-hakkinda-konustu
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.