Close

Türkiye’de hizmet veren büyük teknoloji şirketlerini ilgilendiren Dijital Hizmet Vergisi, TBMM’de kabul edildi. Küresel ve yerel çapta büyük teknoloji şirketlerinin stratejileri merakla bekleniyor. Kabul edilen yasa ile birlikte ödenecek olan verginin oranı artırıldı. Bundan sonra neler olacak, şimdiden merak edilmeye başlandı.

Dijital Hizmet Vergisi, TBMM’de kabul edildi

Geçtiğimiz aydan beri ülkemiz gündeminde olan Dijital Hizmetler Vergisi, yasalaştı. Birkaç ek vergi ile birlikte kabul edilen vergi düzenlemesinin, başka ülkelerde de olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital Hizmet Vergisi, başta ABD merkezli teknoloji şirketleri ile beraber ulusal çapta büyük teknoloji şirketlerini de kapsıyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler, reklamlar aracılığıyla indirilen ve satın alınan uygulamalar, oyunlar ve müzikler gibi içeriklerden şirketlerin elde ettikleri gelirlerden yüzde 7.5 oranında ek vergi alınacak. Açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 1 oranına indirme veya iki katına çıkartma hakkına sahip olacak.

Dijital Hizmet Vergisi yasalaştı

İlgili yasa dünya genelindeki şirketler için 750 milyon euro, ulusal çaptaki şirketler için ise 20 milyon TL ve üzeri gelir elde eden şirketleri kapsıyor. Bu gelirin altında kalan şirketler, Dijital Hizmet Vergisi ödemekten muaf olacak.

Yasanın tüm internet hizmetlerinin fiyatlandırmasında artışa sebep olacağı da bekleniyor. Yeni fiyatlandırmaların 2020 yılından itibaren belirlenmesi bekleniyor.

https://shiftdelete.net/dijital-hizmet-vergisi-yasalasti-simdi-ne-olacak
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.