Close

Apple, iPhone 11 fiyatlarında indirime gidiyor

Akıllı telefon satışları tarafında yaşanan büyük gerileme, firmaları da bu konuda yeni adımlar atmaya yöneltiyor. iPhone satışları ile ilgili devam eden olumsuzlukları belirli ölçüde toparlamak isteyen Apple, iPhone 11 fiyatı ile ilgili önemli düzenlemeleri uygulamaya başladı. Bununla birlikte Android işletim sistemli telefon üreticileri de fiyat konusunda Apple’ı takip edecek gibi görünüyor.

Yen açıklanan bilgilere göre Apple, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin‘deki iPhone 11 fiyatlarını yüzde 10 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarla aşağı yönlü olarak güncelledi. Bu fiyat değişikliği iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinin üçünde de geçerliliğini koruyor.

iPhone 11 Pro Max ortalama 225 dolar, iPhone 11 Pro ortalama 170 dolar ve iPhone 11 modeli de ortalama 70 dolar gerilemiş oldu. Bunun sonrasında satış fiyatları ortalama olarak iPhone 11 Pro Max 64GB için 1130 dolar, iPhone 11 Pro için 1055 dolar ve iPhone 11 için 710 dolar seviyelerinde kalmış oluyor.

Yaşanan bu yeni gelişmeden sonra ise iki farklı soru ortaya çıkıyor. Bunlardan biri Apple’ın bu fiyat değişikliğini diğer ülkelerde de uygulayıp uygulamayacağı ve Android üreticilerinin de Apple’ı takip edip etmeyecekleri.

Akıllı telefon satışları yüzde 50 düştü

Son gelen veriler dikkate alındığında global akıllı telefon satışlarının yaklaşık olarak yüzde 50 oranında düştüğünü söylemek mümkün. Dolayısı ile bu durum sadece Apple’ın önlem almasını değil, tüm diğer rekabetçi isimlerin de önlem alması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Nitekim başta Xiaomi ve Google olmak üzere Android işletim sistemli akıllı telefonlarda da fiyatların geriye doğru güncellenmesi bekleniyor.

Samsung Galaxy S20 ve Galaxy S10 satışları tarafındaki düşüşler de beklenenden çok daha fazla gibi görünüyor. Nitekim Galaxy S10 ve Galaxy S20 fiyatı konusunda da Samsung’un Apple ile benzer bir adım atması gündeme gelebilir. 5G destekli akıllı telefon modellerinde de benzer bir durumun söz konusu olması bekleniyor.

En azından şu an için Çin’deki pandemi durumunun nispeten olumlu devam eden bir çizgide olması, yine Apple’ın ve diğer markaların böyle bir adım atmasına neden olma ihtimalleri arasında yer alıyor.

https://shiftdelete.net/apple-iphone-11-fiyati-konusunda-geri-adim-atiyor
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.