Close

Güney Kore, coronavirus’e karşı insanları elektronik bileklik ile izleyebilir

Güney Kore Hükümeti, Covid-19‘un yayılmasını kontrol altına almak için karantina önlemlerini uygulamak adına elektronik bileklik kullanımını zorunlu kılmayı düşünüyor. Güney Kore Sağlık Bakanlığı’ndan Yoon Tae-ho, Salı günü yayınlanan bir haber bülteninde, karantinadakileri izlemek için ellerinde pek çok seçenek olduğunu belirtti.

Yoon, “Karantinada olanların çoğu protokolleri iyi takip ediyor, ancak bazı ihlaller var. Bunun için en etkili önlemi bulacağız. İnsanlar kendileri için izolasyon kurallarını uygulamazsa, bu durum, hükümeti çeşitli tedbirleri aldıracak hale getirebilir.” dedi. Yoon, bileklikler ile, rastgele telefon kontrolleri ve haber vermeden ev ziyaretleri yapmak gibi sorgulamaları yapmayı düşündüklerini belirtti. Güney Kore daha önce Corona virüsü tedbirleri kapsamında insanları izlemek için akıllı telefon uygulaması kullandı. Ancak insanlar bu yöntemde de bir açık buldu. Bazı kişiler telefonlarını evde bırakırken bazıları konumunu izlemeye kapattı.

Bakan Yoon, hükümetin, elektronik bileklik kullanımı ile ilgili olumsuz düşüncelerinin de farkında olduğunu da sözlerine ekledi. Pazartesi günü 18.00 itibariyle, Güney Kore hükümeti 46.566 kişiye zorunlu karantinaya alınmasını emretti ve bunların 36.424’ü yurt dışından yeni gelenler oldu. Hükümet, iki haftalık izolasyonu ihlal eden veya karantina sürecinde yanlış bilgi veren kişilere yönelik tedbirleri bir yıllık hapis cezasına veya 8.172 dolar para cezasına yükseltti.

https://shiftdelete.net/guney-kore-elektronik-bileklik-ile-insanlari-izleyebilir
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.