Uygun fiyatlı Apple Watch SE tanıtıldı

Apple, canlı olarak yayınlanan 15 Eylül etkinliğiyle kullancıları heyecanlandıran yeni Apple ürünlerini bir bir tanıttı. Bir kaç gün önce teknik özellikleri sızdırılan uygun fiyatlı Apple Watch modeli Apple Watch SE ise tanıtılan bu ürünler arasında en merak edilenlerden biri.

Apple ekosistemine ait akıllı saat sahibi olmak isteyen ama yüksek fiyatlarından dolayı alamayan kullanıcıları hedef alan Apple, diğer akıllı saat modellerine göre daha kısıtlı özelliklere sahip modelle karşımıza çıktı. İşte Apple Watch SE özellikleri ve fiyatı.

Apple Watch SE özellikleri

Akıllı saat tanıtılmadan önce bir çok sızıntı ve tasarımına dair çizimler ortaya çıkmıştı. Açıklanan özelliklere bakılırsa Apple Watch SE, düşme algılama, pusula ve yüzmeye dayanıklı kasa, Aile Kurulumu, yüz paylaşma, uyku takibi ve yine yeni Apple Watch Series 6’da bulunan diğer imza özellikleri dahil olmak üzere Series 3’ün birçok özelliğini barındırıyor.

Ancak kalp ritmi ölçmenin dışında EKG ölçme özelliği bu uygun fiyatlı Apple Watch modelinde yer almıyor. Ancak yüksek ve düşük kalp ritmini ölçen saat aynı zamanda düzensiz kalp ritmi için de bildirimde bulunuyor. Suya dayanıklı akıllı saat 50 metreye kadar su geçirmeme özelliğine sahip.

Uygun fiyatlı Apple Watch SE Series 3 modeline göre 2 kat hızlı olan S5 çip ile karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi bu işlemci Series 5 modelinde karşımıza çıkmıştı. Yani bu ucuz model pek de hafife alınacak türden bir akıllı saat değil. Burada Watch SE model olarak Series 3’ün devamı olarak planlanmış.

Yani Watch SE ile birlikte Series 3 modelinin satıştan kalkması bekleniyor. Ancak bazı yorumcular Series 3’ünde satılmaya devam edeceğini düşünüyor. Şu an için ise Series 3 sitede satılmaya devam ediyor. Model 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı boyutta geliyor ve LTE destekli bir bağımsız iletişim kurabilen versiyonu da bulunuyor.

apple watch se özellikleri, apple watch se fiyatı

Yeni uygun fiyatlı akıllı saatin ekranı sadece siz dokunduğunuz, bildirim geldiği ya da kolunuzu kaldırdığınız zaman açılıyor. Kısacası özellikler açısından Series 3 modelinin biraz daha geliştirilmiş haliyle karşı karşıyayız.

Apple Watch SE renkli tasarımıyla dikkat çekiyor. Tıpkı iPhone SE gibi renkli bir tasarım kullanan Apple, bu modeli Huawei Fitbit gibi uygun fiyatlı modellerle rekabet etmek için piyasaya sürmüş görünüyor.

Modelin sarı, pembe, koyu yeşil, turuncu, kırmızı ve mavi olmak üzere altı kordon rengi bulunuyor. Çerçeve olarak ise rose, siyah ve gümüş renk seçenekleri bulunuyor. Akıllı saatin yüzde yüz geri dönüştürülebilir alüminyum çerçevesi ise Apple Watch eski serilerinde karşımıza çıkan, şık bir detay.

apple watch se özellikleri, apple watch se fiyatı

Yeni uygun fiyatlı akıllı saat, tek boyut olarak karşımıza çıkacak. Always on Display özelliği ise tahmin edildiği gibi kullanılmıyor. Suya karşı koruması da bulunan saat, Watch Series 6 ile gelen yeni Watch Face arayüzlerini de kullanabilecek.

Apple Watch SE Türkiye fiyatı ortaya çıktı

Apple Watch, her bir modeliyle akıllı saat piyasasında önemli bir pazar payı elde ediyor. Pazarda uygun fiyatlı akıllı saat kullanmak isteyen ve giderek sayıları artan kullanıcılar ise şimdiye kadar Çinli üreticileri tercih ediyordu.

Watch SE her ne kadar Çinli modeller kadar ucuz olmasa da 279 dolar fiyatıyla rekabette yer almaya hazırlanıyor. Bu arada Apple Watch SE Türkiye fiyatı ise 40 mm için 2699 TL 44 mm için ise 2949 TL olarak Apple Türkiye sitesinde açıklanmış durumda.

https://shiftdelete.net/apple-watch-se-ozellikleri-ve-fiyati