Teknoloji devleri küresel markalar arasında zirvede

En İyi Küresel Markalar 2020 belirlendi. Teknoloji devlerinin ilk 5’te yerini aldığını görüyoruz. En iyi küresel markalar listesinde ilk 5’te Apple, Amazon, Microsoft, Google ve Samsung yer alıyor. Sonra ise karşımıza altıncı sırada Coca-Cola, sırasıyla Toyota, Mercedes, McDonalds ve Disney çıkıyor.

Dünyaca ünlü markalar, farklı alanlarda adlarından söz ettirmeyi başarıyor. Interbrand’in hazırladığı rapora göre, ilk 5’te yer alan teknoloji devleri aslında şaşırtmıyor zira akıllı telefon, İnternet yazılımları, e-ticaret platformları ve ev teknolojileri derken pek çok hizmet alanında gördüğümüz bu markalar, hayatımızın artık içinde yerini alıyor. Özellikle bu saydığımız hizmetler karantina döneminde daha fazla talep gördü.

Amazon, Spotify ve Netflix, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs karantinasından en avantajlı çıkan şirketler oldu. Gelelim ilk sırada yerini alan Apple’a. Apple bu listede ilk sırada yer alıyor. Şirketin marka değeri bu yıl 323 milyar dolara ulaştı ki bu oldukça büyük bir değerlenme olarak görülüyor.

Yine de aslında şirketin 2 trilyon doları aşan değerlemesinin nispeten küçük bir kısmı olarak da görülüyor. Bu, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 38’lik büyüme oranıyla salgın döneminin en çok kazananlarından olduğunu gösteriyor.

En iyi küresel markalar

Marka değerinin nasıl büyüdüğüne bakarsanız Amazon en iyi performansı gösteren şirketler arasında yerini alıyor. E-ticaret platformu, markasının değerini yaklaşık yüzde 60 artırarak toplamda yaklaşık 200 milyar dolar değere ulaştı.

Amazon çalışanlarına ödemelerini yapmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor ve bu nedenle değerinin stabil kalmadığı söyleniyor ancak yine de bu sorunları aşarsa Amazon’dan muazzam bir büyüme bekleniyor.

Listede yer alan diğer markalar ise şu şekilde:

En iyi kuresel markalar

https://shiftdelete.net/en-iyi-kuresel-markalar-belli-oldu-teknoloji-devleri