Lewis Hamilton 7. şampiyonluğunu kazandı!

Formula 1’de sezonun 14. yarışı İstanbul Grand Prix’si başladı. Yarış yaklaşık 2 milyar insana ulaştı.

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’sinde birinci olan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, bitime 3 etap kala kariyerinin 7. şampiyonluğunu ilan etti. Racing Point’ten Meksikalı Sergio Perez’in ikinci olduğu yarışta Ferrari’nin Alman pilotu Sebastian Vettel ise üçüncü sırayı elde etti.

İngiliz pilot, Schumacher’in 7 kezle “Formula 1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot” rekorunu egale etti. Öte yandan Hamilton, Türkiye GP ile bu sezon 10. yarışı lider tamamladı.

“İmkansızı isteyin, pes etmeyin, kendinizden şüphe duymayın”

Resim

Hamilton yarıştan sonra açıklamalarda bulundu:

“Kelimeleri bulamıyorum. Fabrikadakilere, buradakilere teşekkür ediyorum. Bu takıma katılmasaydım bunu başaramazdım. Devasa, muhteşem oldu. Çok teşekkür ediyorum. Beni destekleyenlere teşekkürler. Aileme teşekkürler.

Bu bir rüyaydı. Çocukken Formula 1 seyrederdim. Rüyalarımın da ötesinde. Yapamayacağınızı söyleyen hiç kimseyi dinlemeyin. İmkansızı isteyin, pes etmeyin, kendinizden şüphe duymayın!

Zor bir hafta sonu olacaktı, biliyordum. Geride olduğumuzu biliyorduk. En iyisini yaptık. Çok şey öğrendik. Hiçbir şekilde oyun oynamıyoruz, uğraşıyoruz. Gelişmeye devam ediyoruz. İleri gitmek için çalışıyoruz. Kusursuz olamazsınız.

Başlarda zor anlar yaşadık. Albon arayı açıyordu. Bu yarış benden uzaklaşıyor, gidiyor dedim. Direnmeye başladım ve bunu başardım.

Vettel de benden çok uzaklaşıyordu. Lastiklerim iyi miydi bilemiyordum. Lastikler ufalandı, ardından pist kurudu. Sürüşüm gelişti. Doğruyu yakalıyorduk. Dışarıda kalmaya devam ettim.

Zemin kurudu. Yağmur lastikleri zemini tuttu. Kuru lastikler ile böyle olamayabilirdi. Zaten, yağmur lastikleri de kuru hava lastiklerine dönüştü.

Her şey kontrolüm altındaydı. Yağmur gelseydi de devam edecektim.

“Spordaki gücümü kullanarak dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlamak istiyorum”
“Benim en ulaşılmaz rüyalarımın bile ötesindeydi Schumacher’in rekorunu egale etmek. O şampiyonlukları izlemiştim.

1 şampiyonluk bile çok zordur. 7 şampiyonluk hayal edilemez. Ancak, bu takımla beraber yapacaklarımın sonu yok. Ne gün ama!

Aslında tuhaf bir his var içimde, sanki kariyerime daha yeni başladım. Hala yapacak çok şeyim var. Daha da zorlayacağım. Sporda önemli olan bu.

Spordaki gücümü kullanarak dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlamak istiyorum. Daha sürdürülebilir bir dünya olmalı. Bunun parçası olmaya çalışıyorum. Bu nedenle daha uzun süre burada olmalıyım.

Bugün eve gideceğim. Heyecanlı bir şey yapmam. Belki yarışı izlerim. Bir çorba içebilirim. Belki de bir kadeh şarap olabilir. Böyle günleri taraftarla paylaşmak isterdim.”

Tüm sonuçlar:

Resim

T24